Budoucnost české armády podle prezidenta Miloše Zemana spočívá ve specializaci, přípravě na nové formy vedení války a osvojení moderních technologií. Při setkání se studenty a představiteli Univerzity obrany v Brně Zeman také podpořil myšlenku branné výchovy jako způsobu, jak zlepšit vztah veřejnosti k armádě.

V Severoatlantické alianci (NATO) musí podle Zemana existovat dělba práce. Není tak prý nutné, aby česká armáda rozvíjela a udržovala všechny typy vojsk. "Snažme se prosadit především tam, kde jsme nad průměrem Severoatlantické aliance, což jsou třeba naši vojáci z Prostějova, kteří se prosadili v Afghánistánu, protichemické jednotky, polní nemocnice nebo cokoliv dalšího," uvedl Zeman.

Podpořil zvyšování rozpočtu na obranu směrem k dvouprocentnímu dlouhodobému požadavku NATO, ovšem s podmínkou efektivity. "Za mé vlády v letech 1998 až 2002 byl rozpočet české armády nad dvěma procenty HPD. Bylo tomu tak až do roku 2003, kdy začal strmě klesat, protože na armádě se dá snadno šetřit a zaplnit tím díry vzniklé například nedostatečným výběrem daní," řekl Zeman.

Dodal, že tehdy byl armádní rozpočet nad dvěma procenty HDP i přes obtížnější ekonomickou situaci. "Právě z toho důvodu je možné tuto zkušenost zopakovat, protože když se to podařilo v letech 1998 až 2002, není důvod, aby se to nepodařilo dnes," uvedl Zeman.

Také zdůraznil, že je potřeba peníze vynakládat na dobré investice, nikoliv na špatné, se kterými má Česká republika podle Zemana velké zkušenosti. "Trvám v diskusích s ministrem obrany na tom, abychom spíše kupovali drony než tanky, abychom se orientovali na moderní vojenskou techniku," uvedl Zeman.

Jako příklad špatného nákupu jmenoval letouny L-159, které se Česko řadu let pokouší prodat do zahraničí, nebo repasi tanků T-72. "Na tanky jsme vynaložili miliardy korun a co z toho dneska máme? A tak bych mohl pokračovat dál a dál," doplnil Zeman.

Zeman: Největší hrozbou je Islamský stát

Za největší bezpečnostní hrozbu současnosti Zeman označil organizaci Islámský stát, která operuje zejména v Sýrii a Iráku. Vyslovil se obecně pro nasazování českých vojáků v zahraničních misích proti terorismu. Vojáci tam podle něj hájí civilní české obyvatelstvo.

"Když se vám podaří zlikvidovat jednu teroristickou jednotku, možná jste zlikvidovali právě ty, kteří se cvičili na civilní útok proti obyvatelům České republiky," uvedl Zeman.

V diskusi se studenty a představiteli Univerzity obrany reagoval také na dotaz k branné výchově. V atraktivní formě by podle Zemana mohla vést třeba k rozšíření dobrovolných záloh. Prezident mluvil také o českých podnicích se zbrojním programem. Kritizoval pardubickou Explosii, kterou označil za mizerně vedený podnik. "První předpoklad, aby česká armáda nakupovala od českých zbrojařů, je ten, aby byly ty podniky efektivní," uvedl Zeman.

Univerzita obrany, kterou prezident navštívil, je státní vysoká škola, jediná s vojenským zaměřením v zemi. Vznikla k 1. září 2004 a navazuje na činnost Vojenské akademie v Brně, Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové.

Škola nyní prodělává transformaci a hledá úspory, k nimž před časem vyzval ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V nastávajících letech dosáhnou desítek milionů korun. Rozbíhají se inovované studijní programy, které mají více odpovídat potřebám současné armády.