Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala svého ekonomického náměstka Pavla Kasíka. Uvedl to zdroj z ministerstva, zprávu následně potvrdil tiskový odbor úřadu. Později doplnil, že Kasíka nahradí inženýr Miroslav Zábranský.

Kasík je už třetím náměstkem ze čtyř, který za vedení Válkové skončí ve funkci. Na jaře odešla po sporech s ministryní legislativní náměstkyně Hana Marvanová, krátce po ní byl odvolán náměstek pro vězeňství Pavel Štern, jenž si na ministryni stěžoval policii kvůli tendru na elektronické náramky pro vězně.

"Mohu potvrdit, že ministryně spravedlnosti Helena Válková rozhodla včera (v pondělí) o odvolání náměstka pro ekonomický úsek Pavla Kasíka. Změna na pozici náměstka nastane na přelomu roku," napsal ředitel tiskového odboru Miroslav Konvalina.

"Na inženýra Zábranského čeká nelehký úkol v podobě náročných investičních akcí v příštích letech. Ty by měly probíhat s větším zapojením ministerstva," komentovala poté v tiskové zprávě své rozhodnutí Válková. 

Úřad sdělil, že Zábranský přichází na ministerstvo z komerční sféry. Svou profesní dráhu začal v Chemopetrolu Litvínov jako ekonom dopravy, následně zaváděl plánování v Komerční bance. Dále pracoval ve firmě Nestlé a do konce minulého roku ve vedení společnosti Alpine Pro jako finanční ředitel. V poslední době se také specializoval na poradenství v oblasti krizového řízení.

Ministryně doplnila, že v příštím roce se v rámci resortu počítá například se zahájením investiční akce na výstavbu Justičního areálu v Ústí nad Labem či se zajištěním konečné dislokace Obvodního soudu pro Prahu 5.

Kasík nechtěl zprávu o odvolání komentovat, odkázal se na loajalitu ke svému zaměstnavateli. Válková ho údajně odvolala na základě tlaků z hnutí ANO i ze strany některých představitelů justice.

Nestraník a vystudovaný architekt Kasík z úřadu odchází už potřetí. Poprvé přišel na ministerstvo spravedlnosti v roce 2008 za Jiřího Pospíšila (ODS). Nejprve pracoval jako ředitel investiční sekce a poté jako náměstek pro ekonomiku. Z úřadu nakrátko odešel za působení ministryně Daniely Kovářové, v červenci 2010 se pak společně s Pospíšilem vrátil. Pospíšilův nástupce Pavel Blažek (ODS) ho odvolal, Kasíka ale na ministerstvo loni znovu povolala Marie Benešová (ČSSD).

Z původní sestavy náměstků, se kterou Válková počátkem roku na ministerstvu začínala, zbude v úřadu po Kasíkově odchodu pouze náměstek pro mezinárodní a ústavněprávní úsek Petr Jäger.

Opoziční poslanec a člen ústavně-právního výboru Martin Plíšek (TOP 09) napsal, že odvolání Kasíka svědčí o "personální nekoncepčnosti a chaotičnosti" ministryně. "Odvolání náměstků má samozřejmě negativní dopad na jejich vedoucí podřízené, kteří zpravidla také končí ve svých funkcích, a resort spravedlnosti je tak personálně destabilizován," uvedl. Dodal, že bude chtít, aby se touto "neutěšenou situací" co nejdříve zabýval ústavně-právní výbor sněmovny.

Související