Tramvaje v Praze, jejichž provoz v úterý na několik hodin zcela zastavila námraza, se dnes ke 14:00 vrátily na pravidelné linky. Jezdí v obvyklých trasách, většina dle jízdních řádů, řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Tramvaje se kvůli namrzlým trolejím zastavily v úterý ráno. Od úterního odpoledne začal dopravní podnik provoz částečně obnovovat. Ledovka trápí Česko od pondělí. Zastavila provoz tramvají i v dalších městech ČR, nejezdí také řada vlaků.

První soupravy se v Praze zkušebně rozjely v úterý po 15:00 na lince číslo 9. Večer a ve středu ráno se k nim přidalo několik dalších linek. Před 14:00 vyslal dopravní podnik na tratě i poslední tramvaje číslo 2 a 6. Mluvčí řekl, že podle jízdních řádů budou jezdit zhruba do 14:30.

Mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl ráno řekl, že zaměstnanci pracovali na odstranění námrazy z trolejí celou noc. Do rána navíc dopravili zpět do vozoven zbylých zhruba 50 souprav, které ještě v úterý večer zůstávaly stát v ulicích. K obnovení provozu přispělo i počasí, když se mírně oteplilo.

"I nadále žádáme Pražany, aby nechodili do lesů a parků, neboť stále hrozí vyvracení stromů. Pokud vše dobře půjde, večer by již mohl být vstup umožněn. V tuto chvíli na parky a lesy dohlíží strážníci městské policie," uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová. Krizový štáb se v užším složení sejde opět v 18:00.

Brněnskému dopravnímu podniku se podařilo od dnešního rána zprovoznit všechny tramvajové linky. Od 10:00 už jezdí i dvojka na úseku od hřbitova do Modřic, kde zůstávala na trolejích námraza. Podle jízdních řádů už jezdí i všechny trolejbusové linky včetně páteřních linek 25 a 26, náhradní autobusy už jsou pouze na třech linkách do Masarykovy čtvrti, řekla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Situace už je tak po pondělním kolapsu kvůli namrzajícímu dešti stabilizovaná.

Dopravnímu podniku se podařilo odtáhnout postupně do vozovny uvízlé trolejbusy. "Včera jich bylo například v Bohunicích u kampusu okolo 15 a máme jen jeden tahač, takže odtáhnout jeden trolejbus je práce na hodinu. Sice nám pomáhali i dobrovolní hasiči, ale šlo to pomalu," uvedla Hailichová.

Na jižní Moravě vrostl počet obcí, které mají kvůli přetíženým namrzlým stromům problémy s dodávkami elektrické energie. Z dopoledních 13 je jich už 21. Stromy padají do elektrického vedení, řekla ve středu odpoledně mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. Problémy podle ní energetici odstraní nejdříve ve čtvrtek. Energetici ale jejich počet snížili oproti odpoledním hodinám zhruba na polovinu. Problémy má ještě osm obcí, uvedla večer mluvčí společnosti..

Spoje na Slovensko a do Rakouska jsou velmi omezené

Silnice druhých a třetích tříd na výše položených místech jižní Moravy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy i dopravní tepny v Brně jsou bez potíží průjezdné.

Olomouci byl ve středu odpoledne částečně obnoven provoz tramvají, které kvůli silné námraze na trolejích zůstaly stát v pondělí odpoledne. Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) dokončil čištění zamrzlých trolejí na páteřní trase z Nové Ulice přes tržnici na hlavní nádraží, na kterou tak mohly vyjet první tramvaje, a ve čtvrtek se pokusí zprovoznit další úseky. Uvedla to mluvčí DPMO Martina Krčová. V Olomouci od pondělního odpoledne jezdily pouze náhradní autobusy.

Ledovka trápí Česko od pondělí. V Praze byl kvůli tomu zcela zastaven provoz tramvají v úterý ráno, první soupravy se zkušebně rozjely tentýž den odpoledne na lince číslo 9 a večer se k nim přidalo několik dalších linek. Kdy bude provoz zcela obnoven, mluvčí ráno zatím nedokázal říct.

České dráhy nevypraví kvůli ledovce stejně jako v úterý stovky spojů. Největší problémy přetrvávají ve středních Čechách, na střední a jižní Moravě a na koridoru Praha–Morava. Dopravu na Brněnsku nově komplikují stromy, které padají na koleje, a na Havlíčkobrodsku se železničáři potýkají s námrazou, řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Příměstské vlaky v Praze a okolí nebudou ve středu kvůli námraze na trolejích jezdit vůbec, nebo jen po částech obvyklé trasy. Obnovit by se měl provoz elektrických souprav například na trase mezi Masarykovým nádražím a Vysočany a v úseku mezi Hlavním nádražím a Radotínem, sdělila ředitelka odboru provozu osobní dopravy Českých drah Luďka Hnulíková. Námraza a ledovka působí problémy v celém Česku již třetí den. V Praze se v úterý zcela zastavil provoz tramvají, který se dnes postupně obnovuje.

"Ve směru na Kolín budeme elektricky moci až do Úval. Za úseky, kam elektricky nemůžeme, budeme pokračovat dál motorovou trakcí," uvedla Hnulíková. Zároveň upozornila, že i na obnovených úsecích bude dále docházet ke zpožděním. Dopravce musí stahovat soupravy, které uvízly mimo depa. Zprovozněné úseky mají rovněž nižší kapacitu a prodloužený takt.

Ve směru na Slovensko a Rakousko by lidé měli nadále počítat s velmi omezeným provozem. Dráhy je v této situaci proto opět vyzývají, aby k cestování do těchto zemí pokud možno využili jiný dopravní prostředek než vlak.

Vlaky na jižní Moravě se v průběhu středy vrátily na koleje podle jízdních řádů. Po čtvrté odpolední už jezdily všude kromě úseku Vyškov - Nezamyslice a Moravské Bránice - Silůvky. Dotčené spoje tam České dráhy (ČD) nahrazují autobusy. Už po poledni se rozjely vlaky s elektrickými lokomotivami oběma směry z Brna na Prahu či na Břeclav a Olomouc, vyplývá z webu ČD. Od rána, kdy byla situace kvůli námraze stále kalamitní, ČD rušily řadu spojů, některé dálkové vlaky tahaly motorové lokomotivy, řekla mluvčí Kateřina Šubová.

Dramatická situace na železnici se od pondělního večera dotkla více než 100 tisíc cestujících. Dráhy řadu osobních vlaků odřekly, desítky měly zpoždění.

Podle meteorologů se může námraza až do večera tvořit na většině území. Místy by měl slabě padat sníh, který má od východu přecházet v déšť.

Dvě silnice třetí třídy na Kroměřížsku musely být v noci na středu uzavřené kvůli popadaným stromům. Jedná se o méně užívané úseky ze Zdounek na Bunč a z Kostelan na Bunč. Prvně jmenovaná komunikace byla v těchto dnech uzavřena už dříve kvůli ledovce. Ostatní silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné, řidiči by ale měli jet opatrně.

Několik úseků vedlejších silnic bylo kvůli popadaným stromům uzavřeno také na Vysočině. Týká se to úseků mezi Ostrovem nad Oslavou a Bohdalcem, ze Smrčné do Větrného Jeníkova a z Velké Bíteše do Jinošova.

Na Prostějovsku zůstávají uzavřeny kvůli namrzlým stromům tři úseky. Kalamitní stav na silnicích trvá zatím na Prostějovsku i Přerovsku. Situace na cestách se však výrazně zlepšila. Silnice už nenamrzají, řidiči by i tak podle správců cest měli dbát na zvýšenou opatrnost. Na cestách leží místy zbytky rozbředlého sněhu.

ČEZ odvolal kalamitní stav

Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti také v Libereckém a Plzeňském kraji. V Královéhradeckém kraji námraza hrozí jen místy na Rychnovsku. V Karlovarském kraji sněžilo, silnice jsou mokré. Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích sníh. Lokálně se také může objevit náledí nebo námraza.

Na jihu Čech musejí řidiči počítat se zdržením zejména při průjezdu Prachatickem. Také na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku jsou ve vyšších polohách komunikace špatně sjízdné, padají větve a stromy, řidiči podle správy a údržby silnic musejí počítat se zdržením. Všechny silnice v Moravskoslezském kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Ledovka se tam už většinou netvoří.

ČEZ v 6:00 ukončil kalamitní stav vyhlášený v úterý ráno kvůli počasí na Chrudimsku. Již večer skončil také na Přerovsku a Svitavsku. Energetici odhadují, že kvůli nově zjištěným poruchám jsou bez proudu stovky zákazníků, zvláště v západních a východních Čechách. "Drobné výpadky jsou i ve středních a severních Čechách," informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"V tuto chvíli již není na distribučním území ČEZ Distribuce nikde vyhlášen kalamitní stav. Většina úterních poruch již byla odstraněna, ale námrazou ztěžklé a zkřehlé stromy nadále mohou ohrozit vedení a způsobit výpadky dodávek elektřiny," uvedl Kříž.