Vrchní soud v Praze ve čtvrtek potvrdil doživotí Michaelu Švábovi a jeho komplici Liboru Skopalíkovi v kauze gangu únosců a vyděračů. Trest 30 let vězení za dvě vraždy zůstal také Petru Klementovi.

Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov si odpyká 20 let. Zbývajícím třem obžalovaným soud tresty zmírnil na čtyři až osm let. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

"Jednali na základě předem domluveného plánu. Četnost trestné činnosti se blížila zaměstnaneckému poměru," uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Švábovi bylo podle něj zřejmé, že sám by na naplánovanou trestnou činnost nestačil, a proto založil zločineckou skupinu.

Šváb tvrzení o vytvoření gangu a plánování vražd odmítá. Jeho advokátka Jindra Čiháková novinářům řekla, že podle ní obhajoba neměla stejné postavení jako obžaloba. "Počítala jsem s tím, že u odvolacího soudu se dočkáme spravedlnosti, ale můj pocit z toho je nepříjemný, to jsem ještě neměla v žádném procesu," řekla. Důkazy se prý řádně neprošetřily. Počítá s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Podobně jako většina ostatních obhájců navrhovala zrušení verdiktu a vrácení kauzy k novému projednání. Zbylí právníci chtěli zproštění obžaloby.

Soud podle Romana Haise, obhájce Libora Skopalíka, nerozlišil správně tresty. Ohledně případného dovolání se chce poradit s klientem, ve hře je prý i ústavní stížnost. Skopalík může po 20 letech žádat o podmíněné propuštění na rozdíl od Švába, kterému se podle rozsudku doba, kterou stráví ve věznici se zvýšenou ostrahou, nezapočítá do doby výkonu trestu, po níž může žádat o svobodu.

Klementovi navrhovala žalobkyně vrchního státního zastupitelství Eva Prskavcová doživotí za aktivní podíl na vraždách. Soud ale souhlasil s předchozím rozsudkem městského soudu, podle kterého trest 30 let vychází z rozdělení rolí v gangu, kdy je organizování posouzeno přísněji než práce vykonavatele.

Soud řešil také odvolání státního zastupitelství ve prospěch expolicisty Dimitrova, který svou výpovědí pomohl gang odhalit. Žalobce pro něj žádal pozici spolupracujícího obviněného, kterou ale městský soud neuznal, což soud označil jako chybu. Dimitrovovi potvrdil 20 let vězení, což je spodní hranice výjimečného trestu, kterým je až 30 let za mřížemi, případně doživotí.

Dimitrovovu výpověď od začátku zpochybňovali zbylí obžalovaní. Šváb tvrdí, že byla účelová a vyšetřovatelé z ní používali, co se jim hodilo. Podobně se prý chová státní zastupitelství, které podle něj manipuluje s důkazy. Ohledně usmrcení dvou podnikatelů svalovali Klement a Dimitrov vinu vzájemně na sebe. Byla to prý vždy shoda okolností, nikoliv naplánovaný čin. Šváb usmrcení označil jako omyl.

Jeden z unesených podnikatelů zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Jeho tělo se dosud nenašlo. Druhého skupina zastřelila loni v březnu v Itálii, kam ho převezla z francouzského Nice. Ve stejné době přijel na popud Švába do Nice i další byznysmen, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou.

Rok před první vraždou vylákal gang do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit částkou 34 milionů korun. Šváb si následně vyhlédl i úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel.

Šéf gangu před soudem už dříve uvedl, že měl v plánu i několik dalších vydírání. Prý tak chtěl sehnat peníze na nákup kokainu a jeho prodej v Austrálii. Svou vinu na vraždách však odmítal. Samotné únosy podnikatelů v cizině zařizoval Švábův pobočník Libor Skopalík. S ním i s dalším členem gangu Dimitrovem se Šváb seznámil ve vězení, kde si odpykával trest za jiné vydírání.

Zbývající členové skupiny Miloslav Malík, Jiří Přeučil a Skopalíkův bratr Petr půjdou za mříže na osm, pět a půl a čtyři roky.