Bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc by mohli získat krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka.

Vyplývá to z návrhu ministerstev vnitra a zahraničí, který bude v pondělí schvalovat vláda. Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka. Hrad, který je obdržel, toto řešení vítá.

Lidem s prokázaným českým původem, kteří se ocitnou v krizové situaci, jako je současný konflikt na východě Ukrajiny, program "na základě individuální žádosti" nabídne možnost získat v ČR trvalý pobyt a "v odůvodněných případech poskytnout asistenci pro splnění podmínek povolení trvalého pobytu a zároveň asistenci v počátcích jejich života v ČR tak, aby se maximálně usnadnila jejich integrace a tím i jejich plnohodnotné zapojení do české společnosti".

Materiál přitom zdůrazňuje, že tato pomoc "může být přiznána pouze v odůvodněných případech na výhradně individuálním principu". O odůvodněnosti žádosti a rozsahu pomoci má rozhodovat ministr vnitra s přihlédnutím k sociální a ekonomické situaci žadatelů. Na poskytnutí pomoci nebude právní nárok.

Některé podrobnosti k chystanému programu zveřejnil už v minulých dnech ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Krajané budou podle něj moci v Česku získat krátkodobé ubytování v zařízeních ministerstva vnitra nebo zdravotní pojištění. "Může tam být drobný ekonomický stimul v řádech desítek tisíc korun," uvedl ministr k plánované finanční podpoře krajanům.

Dokument pro vládu uvádí, že maximální výše poskytnuté finanční pomoci bude 50 tisíc korun na každou dospělou osobu a 20 tisíc na každou osobu do 18 let žijící ve společné domácnosti. Tyto peníze budou určeny na překlenutí prvních měsíců pobytu v Česku, zejména na uhrazení poplatků spojených s užíváním bytu nebo nákup vybavení. Tyto příspěvky má vyplácet vnitro.

Dočasné ubytování a strava až na rok

Přesídlení krajané budou také moci získat bezplatně dočasné ubytování včetně stravy na šest měsíců, přičemž tuto dobu bude možné "v odůvodněných případech" prodloužit až na celkem 12 měsíců. "Tato doba slouží zejména k získání průkazů povolení k pobytu, absolvování integračního a jazykového kurzu a seznámení s životem v ČR," poznamenává dokument.

Vedle těchto kurzů chce vláda krajanům nabídnout možnost pomoci s transportem osob a "v přiměřené míře" i majetku do ČR, s hledáním trvalého ubytování a zaměstnání nebo při podávání žádosti o uznání dosaženého vzdělání. Tuto asistenci přitom stát může poskytovat i prostřednictvím nestátního subjektu, s nímž pro tento účel uzavře smlouvu. Pro letošní a příští rok jím má být Arcidiecézní charita Praha.

Peníze na tento program půjdou letos z rozpočtu ministerstva vnitra a úřad předpokládá, že letošní náklady nepřesáhnou 12 milionů korun. Prostředky na příští rok má vláda podle návrhu schvalovat v lednu.

"To, že se to vláda pokouší řešit systémově, aby to nebyla jednorázová akce zaměřená na jednu komunitu v jedné zemi, je dobrá věc," řekl k tomu ČTK ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček. "Abychom v těchto situacích pak nemuseli vést politické zápasy o to, jestli někde zachráníme 30 nebo 300 lidí, ale abychom měli od začátku vydefinováno, co stát dělá, proč to dělá a že na to i má," dodal. Současná nevyjasněná situace podle něj vedla jen k "bojišti politických vášních", aniž pomáhala krajanům, kteří na pomoc čekají.

Chovanec na počátku týdne uvedl, že od zhruba 400 krajanů z Ukrajiny, kteří žádali o přesídlení, má vnitro odezvu od 19. Po schválení programu se mají vyjádřit, zda o nabídku státu za těchto podmínek budou mít zájem.