Průmyslová výroba, která je tahounem letošního ekonomického růstu Česka, v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta. V září si meziročně polepšila o 8,5 procenta, což je revidovaný údaj. Výsledky v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Na růstu výroby se podílela zejména produkce aut a energií, produkce naopak klesla těžařům. Zpomalil i růst tržeb a hodnoty nových zakázek. Proti srpnu ale výroba klesla o pět desetin procenta.

Výroba aut, která i tentokrát nejvíce přispěla k celkovému meziročnímu růstu, v říjnu ubrala na tempu. Automobilkám se zvýšila produkce meziročně o 9,9 procenta, v září růst činil téměř 12 procent. Výrazné zpomalení výroby zaznamenaly i energetické firmy a teplárny, a to z téměř 15 procent na 3,6 procenta.

V říjnu se nadále nedařilo těžařům, těm produkce klesla meziročně o 5,6 procenta. S útlumem výroby se potýkali také výrobci strojů (pokles o 1,5 procenta) a zpracovatelé dřeva (pět procent). Průmyslníci v říjnu utržili o 8,9 procenta více než loni. K tomu jim dopomohl především vývoz - tržby z exportu se zvedly o 17,2 procenta, zatímco domácí tržby pouze o dvě desetiny procenta.

Hodnota nových zakázek v říjnu meziročně stoupla o 8,3 procenta, což je proti zářijovým 15,1 procenta pomalejší růst. I tady se na růstu výrazněji podepsalo zahraničí a výrobci aut.

Stavební výroba pokračovala v růstu i v říjnu

Stavební produkce v říjnu meziročně vzrostla o 2,4 procenta po revidovaném růstu o 8,8 procenta v září a srpnovém poklesu o 1,2 procenta, což byl také revidovaný údaj. Začalo se stavět více bytů, meziročně o 26 procent více. 

Po zohlednění počtu pracovních dnů se stavební výroba v říjnu snížila o 0,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 0,6 procenta a v inženýrském stavitelství naopak vzrostla o 8,7 procenta. Stavební úřady vydaly v říjnu 7114 povolení, tedy o 1,6 procenta meziročně méně. Orientační hodnota těchto staveb klesla o 4,8 procenta na 18,9 miliardy korun.

Počet dokončených bytů se meziročně zvýšil o 7,8 procenta na 2160. Počet zahájených bytů také vzrostl o 26 procent na 1931. V bytových domech jejich počet vzrostl o 14,5 procenta, v rodinných domech vzrostl více než třikrát.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví klesl počet zaměstnanců o 2,9 procenta. Jejich průměrná měsíční mzda vzrostla o šest procent na 31 178 Kč.

Zahraniční obchod skončil v přebytku 10,2 miliardy korun

Zahraniční obchod skončil v říjnu v přebytku 10,2 miliardy korun, což je meziročně o 1,7 miliardy víc. Výsledek příznivě ovlivnilo zejména meziroční snížení schodku obchodu s chemickými výrobky a minerálními palivy. Klesl naopak přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Vývoz se podle něj v říjnu meziročně zvýšil o 9,9 procenta na 287,1 miliardy, dovoz o 9,6 procenta na 276,9 miliardy korun. Přebytek v obchodování se státy Evropské unie meziročně vzrostl o 8,9 miliardy na 51,7 miliardy. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 6,9 miliardy na 40,2 miliardy Kč.

Související