Vláda rozhodla o posílení původní stovky vojáků hlídajících areál muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku o dalších 350. Celkem jej tak bude střežit 450 vojáků. Kabinet podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválil také nasazení armádního mobilního velitelství a dronu s nočním viděním a termovizí.

"Pod velení policie přechází nově 350 vojáků Armády České republiky. To nařízení vlády, které jsme dneska schválili, bude zapsáno ve sbírce, předpokládám, že to bude dneska nebo v úterý, a pak okamžitě se můžou vojáci nasadit," řekl novinářům Chovanec. Mobilní velitelství bude podle ministra obsluhovat asi 50 vojáků, dohromady jich tak v místě bude kolem pěti stovek.

O vyslání první stovky vojáků do Vrbětic, kde v polovině října pří explozi skladu s municí zemřeli dva lidé, rozhodla vláda už začátkem listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy hovořil o tom, že vojáci budou mít za úkol areál neprodyšné uzavřít. Po explozi další budovy minulou středu se ale předsednictvo Bezpečnostní rady státu rozhodlo ostrahu ještě výrazně posílit.

Areál bude možná hermeticky uzavřen

Také Chovanec dnes hovořil o tom, že po posílení ostrahy má být areál hermeticky uzavřen. Zvýšení počtu vojáků podle něj souvisí i s posunem ve vyšetřování, které se nyní vede také ve směru možného úmyslného trestného činu. "Vojáci a policisté budou 90 metrů od sebe zhruba, budou na dohled, budou střežit ten areál tak, aby se tam opravdu eliminovala možnost kohokoliv vstoupit," nastínil, jak nyní bude ostraha vypadat.

Ministr vnitra také uvedl, že o víkendu předsednictvo Bezpečnostní rady státu jednalo o otázce možného odškodnění. Momentálně se věci věnuje jeden zaměstnanec ministerstva obrany, který má sbírat žádosti místních obyvatel, z nichž se řada musela opakovaně evakuovat, o odškodnění. "Samozřejmě i stát se cítí poškozen," poznamenal Chovanec. Předně se podle něj musí vyšetřit, kdo je původcem škod.

Objekt by měla střežit spíš policie

Proti postupu politiků se ohradil náčelník generálního štábu armády Petr Pavel. Právu řekl, že kvůli vyčlenění dalších stovek vojáků bude armáda muset omezit přípravu na další úkoly. Místo by podle něj měla primárně střežit policie.

"Policie v současnosti nemá 450 mužů, které bychom mohli stáhnout z ulic," uvedl k tomu ale Chovanec. "Prostě armáda České republiky je tady pro bezpečnost občanů, a i kdyby měla nakrátko zrušit nějaké plánované cvičení, tak holt musí ve Vrběticích pomoci. To je názor vlády," doplnil.

Příčinu dvojice výbuchů vyšetřuje policie. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v neděli vyjádřil přesvědčení, že druhý sklad munice ve Vrběticích nevybuchl náhodou. Podobně se vyjádřil i zástupce společnosti Imex Group, která si oba sklady pronajímala.

13 tun výbušnin

V neděli 30. listopadu pyrotechnici ukončili čištění areálu a prohlásili jej za připravený k odvozu asi 7 tisíc tun munice. Výbuch ve středu 3. prosince vrátil vše na začátek. Exploze muničního skladu číslo 12 s téměř 13 tunami výbušnin připravila horké chvilky obyvatelům okolních obcí, které znovu čekala evakuace, ale především samotným pyrotechnikům, kteří ze střechy blízkého objektu v sobotu odstraňovali dělostřelecký granát odhozený ze skladu.

Sklad číslo 16, který s asi pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12 si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní okruh, který střeží policisté i armáda.