Pět eskalátorů v metru na pražském Můstku má stejnou vadu, kvůli níž se v listopadu zranily tři ženy. Pohyblivé schody se tehdy náhle rozjely opačným směrem. Závady odhalily následné kontroly eskalátorů stejného výrobce, firmy Kone, sdělil v pondělí mluvčí pražského Dopravního podniku Jiří Štábl.

"V tuto chvíli máme potvrzenu stejnou závadu u pěti eskalátorů od firmy Kone. V tomto ohledu musím říci, že jsem skutečně znepokojen rozsahem poškození," uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. 

Pětice vadných schodů je ve stanici Můstek na lince metra B, kde je dohromady deset eskalátorů. Na stanici Staroměstská prověrka stejného typu schodů chybu neodhalila.

Na konci listopadu se jedny pohyblivé schody na Můstku prudce zastavily, a poté rozjely opačným směrem. Při pádech cestujících se zranily tři ženy. Dopravní podnik potom začal prověřovat eskalátory od firmy Kone.

Kdy budou provedeny opravy a jak dlouho mohou trvat, zatím není podle mluvčího podniku jasné. "Firma Kone stále nedodala požadovanou dokumentaci včetně výkresů a výpočtů. Na těchto podkladech bude stát i další šetření," sdělil. Šéf dopravního podniku ale uvedl, že minimální doba nutná pro výměnu vadných součástí je asi dva týdny.

Kromě eskalátorů na Můstku, kde byly odhaleny závady, kontroloval podnik schody na stanici Staroměstská. Koncem minulého týdne oznámil, že na Staroměstské jsou schody bezpečné. Eskalátory stejného typu jsou i v dalších stanicích a prověrky pokračují.

Související