Nové vedení Prahy odvolalo deset politiků z patnáctičlenné dozorčí rady dopravního podniku a následně zvolilo osm členů, čtyři z ANO, po dvou z ČSSD a Trojkoalice. Uvedl to zdroj z jednání valné hromady. Kromě toho radní odvolali i členy dozorčí rady Rozvojových projektů Praha (RPP).

Dvě místa v radě dopravního podniku zbývají pro opoziční TOP 09 a ODS. TOP 09 zatím zástupce nenominovala. Vedení ODS už v pondělí nominaci odmítlo. V dozorčí radě zůstalo pět členů, kteří zastupují zaměstnance.

Dopravní podnik hlavního města Prahy je se zhruba 10 000 zaměstnanci největší firmou v majetku města. Jde o první městskou společnost, u níž radní po volbách přistoupili k očekávaným změnám.

Nejvíc křesel v dozorčí radě obsadí ANO, usednou v ní zastupitelé Petr Novotný, Jarmila Bendová, Jaroslav Štěpánek a Martin Slabý, který členem zastupitelstva není. ČSSD bude mít v dozorčí radě náměstka primátorky Petra Dolínka a dopravního odborníka Vojtěcha Kocourka, který post v radě obhájil.

Bývalý náměstek Karel Březina, kterému soud nedávno uložil roční podmínku za podvody v dopravním podniku, v radě nezůstal. Za Trojkoalici bude ve vedení firmy radní Prahy 6 Petra Kolínská (SZ) a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN).

V dozorčí radě dopravního podniku bylo dosud 14 členů - pět z řad zaměstnanců, pět křesel měla TOP 09, tři ČSSD a jedno klub Nezávislých. Jeden post nabídnutý ODS byl neobsazený.

Provoz dopravního podniku stojí Prahu ročně kolem 11 miliard korun. Donedávna se v souvislosti s touto firmou mluvilo o finančních potížích, které plynuly zejména z údajně nevýhodných a nevypověditelných smluv z minulosti, třeba na nákup tramvají. O některé tendry se zajímá policie.

Koalice obsadila i radu Rozvojových projektů

Radní hlavního města také odvolali členy dozorčí rady městské firmy Rozvojové projekty Praha. Zároveň zvolili členy nové a jejich počet snížili z šesti na čtyři. Novinářům to řekl radní Jan Wolf (ANO). RPP se bude od ledna starat například o Výstaviště v Praze 7.

"V této akciové společnosti jsme udělali personální změny a změnili stanovy společnosti - z šesti se dozorčí rada zmenšila na čtyři, zeštíhlila tak," řekl Wolf.

Radní rovněž zvolili nové členy dozorčí rady RPP. Těmi se stali místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek za Trojkoalici (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), za hnutí ANO Karel Procházka a Vladislava Veselá a za ČSSD místostarosta Prahy 13 Pavel Jaroš.

RPP jsou firmou, kterou stoprocentně vlastní Praha. Stará se například o část majetku patřícímu městu. Od ledna 2015 se bude starat i o Výstaviště.

Související