Občanští demokraté v pondělí provedli další ze zásadních řezů uvnitř vlastní partaje. Po loňském dramatickém rušení buněk v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ došlo i na samotný "Mordor" hlavního města – ODS v pondělí na republikovém sněmu zrušila organizaci v Praze 10 a vedle ní i podobně diskreditovanou buňku v Praze 11.

Během necelých dvou let tak konzervativci odstranili nejtoxičtější organizace Prahy. Díky těmto krokům také ODS násilně zpřetrhala poslední vazby s problematickými podnikateli a hybateli byznysového zákulisí, jakými jsou Tomáš Hrdlička nebo Ondřej Palounek.

Předseda ODS Petr Fiala prý věří, že tyto kroky navrátí důvěru voličů v kdysi dominantní pravicovou stranu. Podle něj už nemá partaj po pondělním zrušení dvou pražských buněk žádné podobně problematické organizace.

HN: Zatím se k rušení Prahy 10 a Prahy 11 vyslovoval jen předseda pražské ODS Filip Humplík, ale jak hodnotí odstranění těchto organizací předseda strany?

Určitě je to pro občanské demokraty z Prahy 10 a Prahy 11 velká šance se obnovit a založit taková místní a posléze i oblastní sdružení, která budou mít důvěru voličů a nebudou zatížená žádnými stíny z minulosti. Přijal jsem podnět z pražského regionu s tím, že pro mě bylo důležité naprosto většinové stanovisko pražských kolegů a jejich vůle s tou situací něco udělat. Přesvědčili o tom nejen mě a vedení strany, ale i republikový sněm.

HN: Ztotožňujete se i s těmi důvody, které předkládal Humplík? Vedle poškozování jména ODS mělo jít i o nestandardní nábory či přesuny členské základny.

Ano. Ovšem pro nás bylo důležité, že se za tuto věc tak většinově postavil pražský region. Že občanští demokraté v Praze mají vůli s tou situací něco dělat. Myslím, že tohle je poslední významný krok na cestě obnovy důvěry v ODS.

Samozřejmě to nikdo nedělá s radostí nebo potěšením, jsou to bolestná rozhodnutí. Nicméně rozhodnutí nutná. A jsem opravdu přesvědčen, že je to šance pro ODS – nejen v těch dvou pražských městských částech, ale pro celou ODS.

HN: Takže máte pocit, že ODS v hlavním městě už je úplně očištěná od osob z období Pavla Béma, které stojí za tou špatnou pověstí strany v Praze?

V posledních měsících jsme v ODS, a zejména naši pražští kolegové, udělali hodně pro to, aby byla pražská ODS důvěryhodná. A myslím, že to tak začínají vnímat i občané. Toto bylo zřejmě poslední takto razantní opatření, které bylo nutno na cestě k obnově důvěry udělat.

Jsem si jistý, že pražští kolegové prokázali dostatek odvahy a vůle – a že je v tom podpořil i vrcholný orgán ODS, je jasná ukázka toho, že my to s řečmi o obnově důvěry myslíme zcela vážně a jsme schopni to prokázat i konkrétními činy.

HN: Nejdůležitější muž Prahy 10, bývalý starosta Milan Richter, se někde zmínil, že závěrečné hlasování prošlo o pouhé čtyři hlasy – skutečně byl výsledek republikového sněmu takto těsný?

Neznám z hlavy přesná čísla. To hlasování nebylo stoprocentní, nicméně hlasů pro zrušení byla zřetelná většina, a navíc těch hlasů proti bylo poměrně málo. Rozhodnutí bylo jasné a nebyly pochyby o tom, jak se chce republikový sněm vyslovit.

HN: Skutečně máte pocit, že šlo o poslední "vředy", které musela ODS vyříznout, že jinde už strana takové problémy nemá? O nějakých podivných přesunech či náborech členstva hovoří třeba i bývalí členové jihočeské ODS.

Tak konkrétní a jasné podněty od důvěryhodných a dlouholetých členů ODS, jaké jsem měl v případě Prahy 10 a 11, z jiných míst nedostávám. Jsme demokratická strana a je důležité, aby vůle pro nápravu přicházela z regionů a oblastí, kde ty problémy jsou.

Je třeba to rozlišit od neúspěchu ve volbách. Z něj je rovněž třeba vyvodit politickou odpovědnost, je třeba se jím taky zabývat – ale je to úplně jiná věc než dlouhodobé poškozování dobrého jména strany a pochyby o regulérnosti vnitřních procesů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.