Rozhlasový pořad Hovory z Lán bude nadále vysílán živě. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to ČTK a Českému rozhlasu řekl generální ředitel ČRo Peter Duhan. Předtáčení nebo zpoždění pořadu, v němž na počátku listopadu prezident hovořil vulgárně, Zeman podle Duhana odmítl.

Koncept pořadu bude podle Duhana zachován. "Neplánuji žádné změny, koncepce pořadu zůstává, jak jsme ji nastavili," řekl generální ředitel rozhlasu. Ke změnám prý nevidí důvod. "Pan prezident zcela přesvědčivě vysvětlil své argumenty kolem slovníku, který použil. Odmítá, a já ho chápu v tomto případě, jakékoli zásahy do původní struktury Hovorů z Lán, to znamená, že odmítá předtáčení i odmítá zpožďování vysílání, protože by to považoval za cenzorský zásah. V tomto případě mám ten samý názor," dodal Duhan.

Zeman v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován. Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada ČRo uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Slovo "pussy" není podle vědců tak vulgární, jak tvrdí prezident

Podle Duhana mu Zeman řekl, že kritika vulgarit není vulgaritou. "Já v tomto případě dávám za pravdu panu prezidentovi," řekl Duhan. Prezident ohledně použití vulgarismu odkázal na překlad názvu hudební skupiny Pussy Riot. "Víte, co je Pussy? Ku***. S prominutím v textech této skupiny je ku*** sem, ku*** tam." To je ale podle jazykovědců nepřesný překlad, prezidentem použitý výraz je výrazně vulgárnější. Tvrdil také, že při užití vulgárního výrazu pro exkrement citoval svého politického konkurenta Karla Schwarzenberga. Zároveň ale použil vulgární výrok "zkurvili" při kritice služebního zákona.

Duhan poznamenal, že osobně se domnívá, že se situace nebude opakovat. Pokud by Zeman opět použil vulgární výraz, redaktor by ho podle něj měl upozornit na to, že používá slova nevhodná do vysílání, která porušují kodex rozhlasu.

"Pan prezident se domnívá, že neexistuje důvod, proč dosavadní formát Hovorů z Lán měnit. Oceňuje shodu s generálním ředitelem Českého rozhlasu v této věci. Další Hovory z Lán se uskuteční v co nejbližším možném termínu," uvedl k dnešní schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Duhan uvedl, že příští vysílání by mohlo být 4. ledna.

Související