Za loňský rok zemřelo v Česku celkem 108 tisíc lidí a 74 procent z nich skonalo buď v nemocnici, nebo v léčebně. Pouze pětina umírala doma. Průzkumy veřejného mínění přitom potvrzují, že téměř každý Čech by chtěl v posledních chvílích ležet ve své posteli, nikoli ve špitálu.

Paliativní péče

Umírání a smrt považuje za normální proces. Smrt ničím neuspěchává ani neoddaluje, mírní bolest a jiné symptomy. Nabízí cestou mobilních hospiců podpůrný systém umožňující člověku žít plně až do konce. Zahrnuje i péči o rodinu nemocného, poradenství. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání. Zahrnuje i kamenné hospice, které fungují jako lůžková zařízení, s některými z nich spolupracují i pojišťovny. Ty, když se někdo rozhodne odejít zemřít domů, proplatí jen služby sestřiček, jež k pacientovi docházejí na pár hodin denně, musí to navíc povolit praktický lékař. Mobilní hospic funguje jako služba kdykoli, ne jen ve stanovený čas.

Doba, kdy to bude snazší, se ale opět vzdálila - protahují se jednání mezi zdravotními pojišťovnami a Českou společností paliativní medicíny, která sdružuje na 150 lékařů specializujících se právě na důstojný odchod ze světa. Jde o start projektu takzvaných mobilních hospiců, tedy že o umírajícího se bude doma starat nejen jeho rodina, ale i lékař a sestřička, a to v podstatě kteroukoli denní dobu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se