Nová pražská koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD slíbila, že zlevní roční kupon na MHD o 1100 korun. Podle radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) se ale čekání na slevu tento rok nevyplatí. Pro cestující je výhodnější koupit si zatím nezlevněný roční kupon na začátku roku.

Dolínek už dříve řekl, že návrh chce na jednání rady přinést co nejdříve, pak budou na zavedení změny potřeba tři měsíce. Spekulovalo se tak o tom, že zlevněný kupon by mohl být v prodeji už od prvního čtvrtletí roku 2015.

Kupony MHD

roční - 4750 Kč

čtvrtletní - 1480 Kč

měsíční - 550 Kč

 

roční kupon po zlevnění - 3650 Kč

"Na zlevnění pracujeme, ale tak rychle, aby cena klesla počátkem příštího roku, to nebude," řekl Dolínek. Cena by teď podle plánu měla klesnout do poloviny roku 2015. I tak se ale nová koalice jistí a termín podmiňuje tím, že "všechno půjde tak, jak má." Kombinace čtvrtletních kuponů a zlevněného ročního kuponu se pak podle Dolínka nevyplatí.

Dolínek se chce nejdřív poradit s vídeňskými politiky, kteří podobné zlevnění zavedli v roce 2012. Cenu snížili ze 449 eur na 365 eur. Sleva prý přilákala až o sto tisíc cestujících víc. Koalice tak předpokládá i to, že by lidé méně jezdili autem.

Dopravní podnik může na zlevněném jízdném přijít zhruba o 250 až 300 milionů korun ročně. Koalice je ale přesvědčená o tom, že ztrátu vykompenzuje právě to, že MHD začne využívat více lidí. Podle dopravního podniku by případný výpadek v příjmu musel nahradit ten, kdo slevu nařídí – tedy město.

Sleva by měla platit dva roky, poté ji město vyhodnotí.

Související