Policejní prezident Tomáš Tuhý navrhl vládě v souvislosti s problematikou muničních skladů zvýšení počtu specialistů v řadách policie. Chtěl by, aby od příštího roku přibylo zhruba 30 pyrotechniků a 80 kontrolorů zbraní a munice. Uvedl to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Doplnil, že do budoucna by podle něj měla v muničních skladech fungovat lepší koordinace kontrol policie a Českého báňského úřadu.

"My jsme už v loňském roce avizovali, že počet kontrolorů je nedostatečný. Bohužel při sestavování rozpočtu zatím k navýšení stavů nedošlo," řekl policejní prezident. Vzhledem k situaci ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva muniční sklady, proto předložil vládě akutní návrh, který prý podpořil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Kvalifikovaný odhad je přibližně 80 lidí do struktury zbraně a bezpečnostní materiál, dalších více než 30 lidí by mělo jít do struktury pyrotechnické služby," řekl Tuhý. Podle něj budou muset být pyrotechnici nasazováni do lokalit, kde existuje problém s kontaminací území municí. "To jsou Brdy, Černý les na jižní Moravě a dnes také Vrbětice, které zavážou policejní pyrotechniky k činnosti na několik měsíců, ne-li let," uvedl.

V reakci na dřívější vyjádření ministra obrany Martina Stropnického (ANO), který řekl, že ministerstvo nedohledalo ve vztahu k vrbětickému areálu doklady o policejní kontrole, Tuhý uvedl, že kontroly se tam od roku 2011 uskutečnily dvě. Policie prý navíc kontrolovala i společnosti, které obchodují se zbraněmi a mají s areálem souvislost. "O obsahu kontrol nemohu hovořit. Kdyby tam byly zjištěny zásadní chyby, které by mohly být rizikem, v tu chvíli by orgány samozřejmě konaly jiným způsobem," řekl.

Připustil ale, že kontroly policie a Českého báňského úřadu, který dohlíží na skladování trhavin, by propříště mohly být lépe koordinovány. Jednou z cest, jak mít přehled o zbraních a jejich pohybu, je podle něj centrální registr zbraní a munice, který policie zavedla letos. Registr však zatím není kompletní, jednotlivé subjekty mají povinnost doplňovat informace postupně.

První sklad vrbětického areálu explodoval v polovině října, druhý počátkem prosince. Z místa se stále ozývají detonace. Pyrotechnici si před tím, než budou areál chystat na odvoz munice, stanovili sedmi- až devítidenní bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů. Policie odhadla, že v případě příznivého počasí by se munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku.

Oba sklady si pronajímala ostravská společnost Imex Group, při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.