Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, se v říjnu vrátil k přebytku. Aktivum činilo 5,1 miliardy korun. Uvedla to v pondělí Česká národní banka. V září běžný účet vykázal schodek 17,6 miliardy korun.

Bilance zboží a služeb byla v říjnu v přebytku 21,3 miliardy korun. "Bilance prvotních důchodů byla pasivní ve výši 18,5 miliardy korun, především vlivem vyplacených dividend z přímých investic v objemu 14,8 miliardy korun," uvedla ČNB. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do Česka 3,9 miliardy korun.

Odliv kapitálu na finančním účtu činil 17,6 miliardy korun. Saldo přílivu přímých zahraničních investic bylo 3,3 miliardy korun, podle ČNB v ročním úhrnu v posledních měsících roste.

Saldo odlivu portfoliových investic bylo ovlivněno zejména zvýšením investic rezidentů do nerezidentských majetkových a dluhových cenných papírů. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu v posledních měsících vykazuje zpomalení odlivu kapitálu, dodala ČNB.

Ve třetím čtvrtletí, tedy období, které předcházelo říjnu, bilance prohloubila schodek na 35 miliard korun. Díky přebytku z prvního čtvrtletí byla tehdy bilance aktivní. Se schodkem 85,5 miliard korun ve třetím čtvrtletí skončily prvotní důchody. Příznivě působil naopak obchod se zbožím a službami.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru