Šéfka protokolu ministerstva obrany Š. N. v pondělí dostala od soudu šestiměsíční podmíněný trest za to, že najela autem na policistu. Za dubnový incident, který se stal u Pražského hradu, jí hrozilo až šest let vězení.

Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 není pravomocné. Š. N. se proti němu zřejmě odvolá k městskému soudu, uvedla její advokátka. Úřednice obvinění odmítá, podle ní se stalo nedorozumění.

Zda bude Š. N. na ministerstvu dále pracovat, se rozhodne v následujících dnech. "Věc je velmi čerstvá, žádné rozhodnutí zatím nepadlo. Pan ministr se tím bude zabývat, rozhodnutí by mělo padnout v řádu dní. Dopředu nemohu nic vyloučit," řekl Vladimír Lukavský z tiskového odboru ministerstva obrany a upozornil, že rozhodnutí soudu o podmínce šéfky protokolu je zatím nepravomocné.

Soudkyně Edita Beranová řekla, že Š. N. neposlechla výzvy policie. Autem se jednoho z dopravních policistů dotkla, a ten pak musel udržovat rovnováhu. Dopustila se prý násilí na úřední osobě se zbraní, za kterou je možné v tomto případě označit auto.

Š. N. má podle ní velmi dobré posudky z práce i hodnocení z místa bydliště a zatím neměla problémy se zákonem. Dostala proto trest na spodní hranici. "Trest je výchovný a ryze pro výstrahu, aby se již ničeho podobného nedopustila," dodala soudkyně.

Š. N. se k rozsudku médiím nevyjádřila. "Podáme nejspíš odvolání," řekla její obhájkyně, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Jaký může mít dnešní rozhodnutí vliv na kariéru Š. N., která je podle advokátky považována za odbornici na diplomatický protokol, není zřejmé. Benešová zdůraznila, že verdikt není pravomocný, a v případě Š. N. zatím na její práci vliv nemá.

Podle státní zástupkyně se vina Š. N. prokázala zejména svědectvím zasahujících policistů. Benešová namítala, že si obžaloba ve svých tvrzeních protiřečí a nezabývá se případem celkově. Její klientka se prý chovala slušně a neodehrálo se nic výjimečného.

Policisté podle Benešové situaci vyhodnotili již na místě chybně, měli ji řešit jinak. Zastupitelství podle ní nemělo vůbec podávat obžalobu. Případ navrhla k posouzení jako přestupek: Š. N. mohla pouze porušit zákaz vjezdu.

Na závěr jednání Š. N. řekla soudu, že tvrzení o najetí na policistu nemá logiku. Nic špatného a v rozporu se zákonem prý neudělala.

Š. N. podle vyšetřovatelů přijela na křižovatku ulic U Brusnice a Jelení 24. dubna po šesté hodině večer, když na Hrad přijížděly delegace evropských prezidentů na slavnostní večeři. Dva policisté na ni údajně gestikulovali, aby ulicí nejela. Podle obžaloby ale odmítla poslechnout a jednoho z nich tlačila autem zhruba metr. Zastavila, až když na ni namířil zbraň.

Dopravní policisté tvrdí, že se Š. N. "oháněla" svými známostmi, údajně hlavně jménem svého bývalého šéfa, exministra obrany a nynějšího poradce prezidenta Miloše Zemana a starosty Brandýsa nad Labem Vlastimila Picka.

Š. N. tvrzení obžaloby odmítá. Podle ní se stalo nedorozumění. Její obhájkyně již dříve uvedla, že Š. N. je podle ní špičková protokolářka a diplomatka. Obvinění z toho, že byla po incidentu arogantní, prý "není přiléhavé k její práci a povaze".

Problém byl podle Benešové v tom, že ulice U Brusnice byla uzavřená a Š. N. se chtěla otočit. Vyhýbala se při tom autobusu a neúmyslně do jednoho z policistů najela.