Česko-polská expedice se pokusí počátkem příštího roku vytvořit nový námořní rekord. Na dvacetimetrové plachetnici Selma chce doplout od břehů jižní Ameriky až do Velrybí zátoky v Rossově moři u Antarktidy.

"Tak daleko na jih se kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám zatím žádná z jachet nedostala," řekl člen expedice a majitel zaoceánské přepravní společnosti Dušan Jamný. Je spoluzakladatelem Českého antarktického polárního fondu, který podporuje činnost české antarktické Mendelovy stanice. 

Jedenáctičlenný tým, v němž bude za Česko Jamný, by měl vyplout 7. ledna z argentinského přístavu Mar del Plata. Po zhruba 100 dnech plavby by mohl dosáhnout Velrybí zátoky v Antarktidě, která se nachází na 78. stupni a 38. minutě zeměpisné šířky na jižní polokouli. Jde o místo, z něhož vyrážely objevovat Antarktidu četné polární výpravy, a to včetně expedice Roalda Amundsena.

Dosud nejjižněji doplula plachetnice na jihu k zeměpisné šířce 77 stupňů a 51 minut. "Rossovo moře je kvůli ledovému příkrovu, četným krám a špatnému počasí nejobtížněji dostupným mořem na světě," uvedl Jamný. Pro plavbu do antarktických vod jsou podle něj nejvhodnější pevnější plavidla, především ledoborce.

Jamný je absolventem Vysoké námořní školy ve Štětíně a majitelem společnosti pro zaoceánskou přepravu zboží Czechoslovak Ocean Shipping. Firma před 10 lety přepravila z Česka do Antarktidy vědeckou Mendelovu stanici brněnské Masarykovy univerzity. "Účastnil jsem se více výprav, ale tato bude nejnáročnější. Už jen zdolat zhruba 11 000 kilometrů bude poměrně obtížné," připustil Jamný.

Expedice bude po cestě sbírat vědecká data o změně klimatu, tvaru ledovců a bude odebírat plankton k výzkumu.