Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pozastaví účinnost pražských stavebních předpisů, dokud nebudou nové. Platit místo nich budou obecné vyhlášky jako jinde v Česku.

Novinářům to po středečním jednání s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (obě z hnutí ANO). Na vypracování nových předpisů dá nejspíš hlavnímu městu nejméně půlroční lhůtu.

"Praha v průběhu 60 dní nepřijala takovou nápravu, kterou MMR dává garanci, že pražské stavební předpisy budou opravdu napraveny, proto ministerstvo přistoupilo k tomu, že pražské stavební předpisy zastavíme," řekla Šlechtová. Rozhodnutí o pozastavení by mělo být doručeno do úterý 23. prosince.

Krnáčová odpovědnost za nastalou situaci vidí u bývalého vedení: "Do této situace nás dostalo svou nečinností bývalé politické vedení radnice řízené panem Hudečkem. Bývalá rada měla dostatek času vyřešit připomínky ministerstva pro místní rozvoj, ale pro mne ze zcela nepochopitelných důvodů tak neučinila. Pokud městu vznikne škoda, budeme určitě hledat viníky a žádat náhradu u těch, kteří škodu způsobili," uvedla ve vyjádření primátorka.

Hudeček: Přesně tohle billboardové společnosti chtěly

K situaci se vyjádřil i náměstek Matěj Stropnický: "Je to věc, na kterou teď Praha neměla moc vliv. To, jestli předpisy platit budou, nebo ne, záleželo na ministerstvu," uvedl Stropnický při diskusi s bývalým primátorem Hudečkem v Knihovně Václava Havla.

"Přesně tohle billboardové společnosti chtěly. Teď budou moci usilovat o to, aby dostaly povolení na své billboardy na dvacet let," komentoval exprimátor.

Podle Šlechtové rozhodnutí rady hlavního města o vypracování novely stavebních předpisů není dostatečnou garancí, že k nápravě opravdu dojde. Ministerstvu vadily ve stavebních předpisech tři nedostatky: chybějící notifikace předpisů Evropskou komisí a téma teploty vozovky a osvětlení a ostínění.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila minulá rada města pod vedením primátora Tomáše Hudečka. Ještě předtím, než v říjnu vešly v planost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

Doba pro vypořádání připomínek uplynula v pondělí. Po pozastavení předpisů platí pro výstavbu v Praze obecný stavební zákon a zákon o hlavním městě Praze.

 

Související