Firma Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby tunelu Blanka, ve čtvrtek pohrozila Praze, že 15. ledna zastaví práce. Chce po městu, aby zaplatilo dlužné částky. IDS tvrdí, že bez nich nebudou moci ve stavbě pokračovat ani další firmy. Řekl to mluvčí IDS Pavel Kočiš.

"Nemůžeme si dovolit dále dotovat stavbu Blanky. Pokud se k 15. lednu nepodaří s hlavním městem Prahou uzavřít smír, přerušíme veškeré práce," uvedl Kočiš v tiskové zprávě.

Radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) v reakci uvedl, že odchod IDS by znamenal zásadní komplikaci, věří ale v další jednání. Praha je prý připravena všem závazkům dostát.

Tunel Blanka, jehož stavbu provází problémy, vyjde na 37 miliard korun, tedy o několik miliard více, než bylo plánováno. Po několika odkladech by se podle stávajícího vedení města měl řidičům otevřít v březnu nebo dubnu.

Praha správci stavby neplatí tři roky. Vloni kvůli tomu IDS skončila v provozní ztrátě, tvrdí mluvčí. Dlužné částky měl řešit rozhodčí soud. Kvůli odchodu členů rozhodčího senátu se ale jednání protáhlo a IDS podle Kočiše není ochotna dál čekat. Arbitráž kvůli Blance vedla Praha několik měsíců i se stavební firmou Metrostav.

Podle informací ČTK za své služby firma IDS dosud inkasovala 202 milionů korun, chce ale víc, než bylo v původní smlouvě. Práce na stavbě se totiž protáhly a firmě prý vzrostly náklady.

Praha zpochybňuje, že IDS vykonala práci tzv. správce stavby do konce letošního června. "Pokud město tvrdí, že nejsme správce stavby, nebudeme to tedy dělat," tvrdí právní zástupce IDS Marek Nespala. "Pro IDS již není ekonomicky udržitelné pokračovat v práci. V lednu mají být zahájena přejímací řízení stavební části a technologií, IDS měla tyto práce řídit. Bez IDS nemohou přejímky proběhnout," dodal Nespala.

Tunel Blanka, jehož stavbu zadala politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), měl být zprovozněn v roce 2011. Termín politici několikrát odložili. Bývalé vedení města jej slibovalo otevřít 2. prosince, nově zvolená rada v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou hovoří ale až o jaru 2015.

 

Související