Garant a spoluautor pražských stavebních předpisů Pavel Hnilička dal ve čtvrtek na pražském Institutu plánování a rozvoje výpověď. Mimo jiné proto, že dostal zákaz se k nim vyjadřovat. Vyhlášku, kterou odborná veřejnost uvítala, pozastaví ministerstvo pro místní rozvoj a v Praze bude platit celostátní vyhláška. "Nastane chaos, protože v relativně krátké době tří měsíců budou v Praze platit tři předpisy po sobě," říká k tomu architekt Hnilička.

Nová rada totiž neschválila řešení, které nabízel nový radní pro územní plán Matěj Stropnický. Ten měl vyhovět ministerským výtkám. "Na jednání rady seděli jako hosté Karel Březina s Janem Slezákem, kteří se velice aktivně pustili do kritiky předpisu," říká k tomu Hnilička. Pražská rada se pak rozhodla za zavřenými dveřmi.

Ministerstvo pozastavilo stavební předpisy a Praha přijme obecnou vyhlášku. Platila někdy vůbec v Praze obecná vyhláška? 

Ne.

Co to znamená?

Nastane chaos, protože v relativně krátké době tří měsíců budou v Praze platit tři předpisy po sobě. Stará vyhláška z roku 1999, nové pražské stavební předpisy a nově ministerské vyhlášky. Pro všechny stavebníky bude dost náročné se v pravidlech vyznat.

My jsme měli nastavenou dvouletou přechodnou lhůtu, aby přechod ze starých pravidel na nová byl plynulý. Příprava projektu trvá docela dlouhou dobu. Větší projekty se chystají několik let. Když je někdo v dobré víře připraví podle pravidel, která v době, kdy na tom pracuje, platí, tak je špatně mu to pak zničehonic přeměnit.

Tím, že najednou ze dne na den začnou platit ministerské vyhlášky, tak oni nemají tuhle přechodnou lhůtu a bude to znamenat, že se všechno bude muset předělat. Na to jsme upozorňovali.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.