Pravidelný pořad Českého rozhlasu (ČRo) Hovory z Lán, ve kterém moderátor vedl rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, skončí. Hlavě státu se totiž nelíbilo rozhodnutí vedení ČRo, že pořad se už nebude vysílat živě. K předtáčení chtěl veřejnoprávní rozhlas přistoupit poté, co Zeman v posledním vydání mluvil vulgárně.

Nově začne rozhovory s prezidentem ze zámku v Lánech vysílat rádio Frekvence 1, a to vždy po třech měsících. Pořad se bude jmenovat Prezidentský Pressklub a moderovat ho bude Luboš Xaver Veselý.

Frekvenci 1 si podle informací HN vybral sám Zeman, mimo jiné proto, že s moderátorem Veselým se zná řadu let a několikrát už spolu rozhovory natáčeli.

"Svobodu slova a pluralitu názorů považujeme za základ naší společnosti. Proto jsme nabídku vysílat rozhovory s prezidentem republiky přijali. V demokratické zemi má mít prezident možnost se vyjadřovat a posluchači možnost jeho vyjádření hodnotit," řekl ředitel rádia Frekvence 1 Miroslav Škoda.

Ten si naopak zakládá na tom, že rozhovory se Zemanem budou vysílány v přímém přenosu. "Živé vysílání je základ rozhlasové práce a je to i jediný způsob, jak vést skutečně autentický rozhovor. Proto živé vysílání s prezidentem vítáme," dodal.

Lidé uslyší Zemana na Frekvenci 1 poprvé v neděli 4. ledna v 17 hodin. Posluchači budou mít zároveň možnost se do rozhovoru zapojit posíláním dotazů přes web této komerční stanice.

Hrad už šéfa Českého rozhlasu o svém rozhodnutí informoval. "Generální ředitel ČRo Peter Duhan byl po svém náhlém názorovém obratu informován, že pan prezident považuje za zcela nepřijatelné předtáčení Hovorů z Lán. Zároveň byl generální ředitel zpraven, že vzhledem k postoji, který zvolil, dáme přednost spolupráci s jiným vysílatelem," sdělil HN Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Mluvčí ČRo Jiří Hošna uvedl, že rozhlasu nepřísluší prezidentovo rozhodnutí komentovat. Zároveň ale připomněl, že předtáčení pořadů je zcela běžné. Například Hovory z Lán s Václavem Havlem se vysílaly ze záznamu.

Moderátor Veselý se už teď na Zemana připravuje. "Samozřejmě, že se těším. Právě ladíme strategii prvního živého vysílání," uvedl.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.