Ministerstvo financí zvažuje, že prodá osm nemovitostí v centru Prahy a ze získaných peněz zřídí nové sídlo pro všechny své zaměstnance. Plán, na který upozornil web Hlídací Pes, se týká objektů na Malé Straně nebo v Hybernské a Legerově ulici na Novém Městě. Je ovšem otázkou, zda je prodej historických budov pro stát nejlepším řešením.

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše by měl fungovat systém, kdy se stát nebo obec pokusí objekt opravit - a pokud na to nemá peníze, pro samotnou budovu je podle něj lepší, když se prodá nebo v případě těch chátrajících i přenechá. "Některé iniciativy vědí, jak takový objekt využít," míní Lukeš. "Samozřejmě ale nikdy nemáte naprostou jistotu, že ten spolek slib splní."

HN: Některé budovy v držení státu nebo obcí nejsou využívané, chátrají a stávají se neprodejnými. Byla podobná situace už dříve, nebo jsou to problémy posledních let?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.