Platy ústavních činitelů se od čtvrtka zvyšují přibližně o tři procenta a asi o deset procent si polepší soudci a žalobci. Zvláště o platy politiků se ve Sněmovně vedly ostré spory. Vláda nejprve navrhla jednoprocentní zvýšení, sněmovní výbory pak růst o 14 procent, ale po kritice z vedení ČSSD byla dohodnuta nynější tři procenta. Pokud by nebyla schválena do konce roku žádná úprava, výdělky politiků by nyní po několikaletém zmrazení vzrostly o 26 procent.

Sněmovna návrh, který prosazovali sociální demokraté, schválila počátkem prosince, senátoři se následně rozhodli, že se novelou zákona nebudou zabývat. Tím ji poslali k posouzení prezidentovi Miloši Zemanovi, který novelu podepsal 22. prosince. Základní plat poslance a senátora tak bez náhrad vzroste o 1700 korun na 57 600 Kč. Návrh na čtrnáctiprocentní zvýšení Zeman předtím označil za "nenažranost" a varoval, že takový růst bude vetovat.

Platy prezidenta, členů vlády a zákonodárců budou novelou navázány na průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok, jako tomu bylo před jejich zmrazením. Základna pro další výpočet bude pro příští rok 2,25násobkem této mzdy, další dva roky 2,35násobkem, v roce 2018 2,5násobkem. Poté se automatický vrátí na 2,75násobek. Politici tedy budou mít růst svých platů zajištěn i v dalších několika letech v případě, že se průměrná mzda v nepodnikatelské sféře nějakým výraznějším způsobem nesníží.

Hrubý měsíční plat soudce okresního soudu s praxí do pěti let vzroste z nynějších 56 800 na 62 500 korun. Za výraznějším zvýšením mezd v justici stojí i letní verdikt Ústavního soudu, který zrušil ke konci roku dosavadní způsob výpočtu platové základny pro soudcovské platy. Dosud základnu určoval 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok. Podle nálezu soudu se musí základna vrátit k trojnásobku.

Polepší si i rodiny s dětmi a důchodci

Rodičům se letos zvyšují slevy na druhé a další děti. Dosud si mohl jeden z rodičů odečíst z daní na každé dítě 13 404 korun ročně, tedy 1117 korun měsíčně. Letos je sleva na druhé dítě vyšší o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 korun měsíčně. U rodin s jedním dítětem se nic nemění.

Rodiče od letošního roku dostávají porodné i na druhé dítě, a to 10 000 korun. Porodné na první dítě zůstává 13 000 korun, při narození vícerčat 19 500 korun. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se zvyšuje z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. Běžná rodina tak dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20 817 Kč čistého, v případě matky samoživitelky je hranice 13 176 korun. Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, přijde stát podle ministerstva práce a sociálních věcí na 330 milionů korun ročně.

Penzisté si letos přilepší měsíčně zhruba o 200 korun. Důchodová norma zavádí stejný výpočet růstu důchodů, jaký platil před škrty pravicové vlády Petra Nečase. Důchody se budou automaticky zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci, dosud to bylo pouze o třetinu růstu spotřebitelských cen. Pracujícím důchodcům navíc vzniká nárok na daňovou slevu 24 840 korun ročně. Průměrný důchod loni v srpnu, kdy se vyhláška připravovala, činil 11 276 korun.

Novela zákona o daních z příjmů omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Norma také mění zdanění investičních fondů tak, aby investice prostřednictvím investičních fondů měly z pozice investora srovnatelné daňové zatížení s investicemi prováděnými individuálně, tedy 19 procent.