Šéf sněmovního hnutí Úsvit Tomio Okamura vyzývá na sociální síti Facebook veřejnost k obtěžování muslimů v Česku, například "venčením prasat" kolem mešit.

Nejde podle něj o nabádání k nesnášenlivosti, text výzvy prý Úsvit konzultoval s právníky, řekl serveru iDnes.cz.

Podle odborníků na právo oslovených ČTK je ale prohlášení "za hranou".

Celý příspěvek zobrazíte kliknutím na obrázek.

Pod textem, zveřejněným jako "návod na ochranu před islámem", je podepsaný člen Úsvitu Jiří Kobza.

Hnutí Úsvit v něm lidem radí, aby chovali psy nebo prasata a chodili je "venčit" kolem mešit a dalších míst, kde se pohybují muslimové. K podobným místům mají také vodit bezdomovce. Lidé by naopak neměli kupovat kebaby.

"Každý zakoupený kebab je jen další krok k burkám. Jak bude chutnat vaší ženě, až jej bude jíst se šátkem na obličeji?" stojí v textu.

Okamurův příspěvek míří i obecně na imigranty. V prohlášení se píše, že by lidé neměli volit nikoho, kdo slibuje přistěhovalcům výhody.

Šéf Úsvitu využívá nynějších protimuslimských nálad veřejnosti zesílených násilnostmi radikálů z hnutí Islámský stát na Blízkém východě.

Dříve Okamura například prohlásil, že by se cizinci, kteří ztratí práci, měli vrátit do vlasti a neměli by parazitovat na českém sociálním systému.

V kampani před evropskými volbami použil Úsvit motiv švýcarských nacionalistů s bílými ovcemi, které vykopávají ze svého středu ovci černou.

Okamura je známý i protiromskými výroky. O nacistickém koncentračním táboře v Letech na Písecku, kde za druhé světové války zahynuly stovky Romů, prohlásil, že šlo o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbali řádné práci. Kromě toho navštívil ve vězení muže odsouzeného za rasově motivovanou vraždu.

Přesto o sobě prohlašuje, že není xenofob.

Související