Nejvyšší kontrolní úřad prověří hospodaření Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Vedení úřadu se rozhodlo zařadit tuto kontrolu do svého letošního plánu. Vyhovělo tak podnětu poslanců ze sněmovního kontrolního výboru, kteří mají podezření, že ÚSTR hospodaří špatně. V pondělí to sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková. Ústav dostal pro letošní rok ze státního rozpočtu víc než 163 milionů korun.

Návrh na podnět vznesl v kontrolním výboru loni v říjnu poslanec Jiří Štětina z klubu Úsvitu. Obdržel zásadní informace od zaměstnanců ústavu, podle nichž vedení ústavu nehospodařilo s penězi správně, oznámil. "Dávali si odměny, které neodpovídaly minulosti, a je podezření, že dost peněz bylo utraceno nehospodárně," řekl Štětina.

Jak dodal, jedině NKÚ může zjistit, zda jsou tvrzení o špatném hospodaření pravdivá. S jeho návrhem na podání podnětu NKÚ souhlasilo na říjnovém jednání výboru všech osm přítomných poslanců.

Vedení úřadu se rozhodlo využít podnět od poslanců, ale vzhledem k tomu, že plán letošních kontrol i podnět projednávalo současně, zařadilo ho do plánu kontrolní činnosti dodatečně, uvedla mluvčí. Kolegium úřadu o tom podle ní bude hlasovat pravděpodobně na svém lednovém zasedání.

ÚSTR chce letos v březnu propustit v rámci reorganizace 22 zaměstnanců z odboru digitalizace, jedno oddělení má zaniknout. Odboráři z ústavu považují změny za protizákonné a za snahu zbavit se nepohodlných lidí, někteří z nich zřejmě mají být mezi propuštěnými. Ústav má nyní 127 tabulkových míst. Odboráři se už loni na podzim obrátili na ministra financí Andreje Babiše (ANO) a žádali ho, aby zastavil údajně nehospodárné kroky vedení ústavu.

NKÚ hospodaření ústavu kontroloval v roce 2009, kdy zjistil některá pochybení. Ústav podle kontrolorů například v roce 2008 nezavedl do své účetní evidence dlouhodobý hmotný majetek v hodnotě 1,2 milionu korun a za rok 2008 neprovedl řádně inventarizaci.

Související