Vlaky na několika místech Česka v pátek několik hodin nejely kvůli stromům, které na koleje vyvrátil vítr. Na Klatovsku do jednoho z nich narazil rychlík, nikdo nebyl zraněn. České dráhy zavedly ve všech zablokovaných úsecích náhradní autobusovou dopravu. Uvedla to jejich mluvčí Radka Pistoriusová.

Rychlík na Klatovsku havaroval v úseku Hamry - Špičák. "Je poškozená lokomotiva. Všichni cestující budou v posledním vagonu převezeni do Nýrska, odkud je do jejich cílových stanic rozvezou autobusy," řekla mluvčí. Provoz byl na trati obnoven okolo 18:00.

Strom spadl na trať také mezi Strakonicemi a Volyní v jižních Čechách. Omezení se ale dotklo jen dvou osobních vlaků, cestující převezly ze Strakonic do Volyně a naopak autobusy.

Strom spadl na trať mezi Měchenicemi a Dobříší. "Podobně jako v případě jižních Čech byl tento strom včas nahlášen, takže do něj žádný vlak nenarazil," dodala Pistoriusová.

Silný vítr očekávají meteorologové i o víkendu, zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 145 km/h. Výstraha platí od sobotního poledne do 22:00.

V ostatních krajích má také foukat, rychlost větru by měla v nárazech dosáhnout 90 km/h. Slabší vítr se čeká ve Zlínském kraji. V neděli má vítr slábnout.

Související