Někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová, dříve Nagyová, v pondělí vypovídala před Obvodním soudem pro Prahu 1 v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Na otázky žalobce odmítla odpovědět. S novináři nehovořila, její advokát jen řekl, že se cítí nevinná. Stejně se vyjádřil druhý vyslechnutý, obžalovaný exšéf VZ Ondrej Páleník.

Soudkyně z jednání vyloučila veřejnost kvůli informacím v režimu utajení. V případu jsou obžalováni také další exšéf vojenské tajné služby Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pětileté vězení.

Projednávání začalo po deváté hodině, soudkyně pak vyloučila veřejnost. Nečasová mluvila k soudu zhruba dvě hodiny. Její advokát Eduard Bruna novinářům řekl, že je s výslechem klientky velmi spokojený. "Probíhal plynule, mluvila velmi rozumně, byla připravená," řekl.

Dodal, že došlo i na vtipné glosování některých tvrzení obžaloby. Podrobnosti ale odmítl sdělit, protože advokáti museli podepsat mlčenlivost kvůli důvěrnému obsahu výpovědí. Bruna pouze dodal, že se Nečasová cítí nevinná a neporušila žádný zákon.

Nečasová odpovídala pouze na dotazy advokátů, u státního zástupce to odmítla. Důvodem je prý "charakter obžaloby", ke které se již dále nechce vyjadřovat. Nečasová zatím nechce mluvit s novináři. Bruna ale uvedl, že až se přiblíží závěr projednání, Nečasová s médii promluví. "Jsem hluboce přesvědčen, že se na to chystá. To může být velmi rychle. To je tento týden a ještě třeba jeden a už bude konec," naznačil advokát. Termíny jednání jsou zatím nařízeny do čtvrtka.

Po Nečasové následovala výpověď Páleníka, který rovněž odmítá vinu na údajném zneužití rozvědky. "Vypověděl jsem pravdu, to byla celá obhajoba. Ničeho nezákonného jsem se nedopustil ani já, ani Vojenské zpravodajství," řekl novinářům při odchodu z jednací síně po více než dvouhodinovém výslechu.

Nečasovou doprovodil ráno k soudu stejně jako na začátku hlavního líčení loni v listopadu manžel, někdejší premiér Petr Nečas. Právě za jeho působení v roce 2012, kdy šéfovala kabinetu, zneužila Nečasová podle státního zastupitelství vojenskou tajnou službu ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Podle advokáta Bruny bude Radka Nečasová u soudu jako svědkyně, a to zřejmě již tento týden. 

Soudkyně po ranním začátku jednání z něho vyloučila veřejnost poté, co advokát potvrdili, že jejich klienti mají připraveny výpovědi, ve kterých mohou hovořit o tajných záležitostech.

Výpověď Nečasové byla první v pořadí. Při minulém zahájení hlavního líčení 20. listopadu soud stačil pouze vyslechnout obžalobu a pak se muselo projednání odročit. Advokáti důstojníků žádali pro klienty rozšíření zbavení mlčenlivosti, čemuž později ministr obrany vyhověl. Chtějí totiž vedle období týkajícího se obžaloby hovořit také o předchozích letech a metodách práce VZ.

Kromě Nečasové a Páleníka dorazili k soudu i zbylí obžalovaní - exšéf rozvědky Kovanda a zpravodajec Pohůnek. Jejich výslechy mají následovat v úterý. Zpravodajci již dříve uvedli, že nešlo o sledování, ale měli za úkol prověřit podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Akce prý byla tzv. kontrasledováním a zadáním "z nejvyšších míst".

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - je obviněná také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Související