Nepatrně vloni vzrostl počet žen, které v Hollywoodu natočily celovečerní snímek, jejich celkové zastoupení ale zůstává minoritní. Tvrdí to badatelé z Centra pro studia zastoupení žen v televizi a filmu, které působí při univerzitě v americkém San Diegu. Jeho nejnovější dokument uvádí, že z celkem 250 nejvýdělečnějších filmů v severoamerických kinech vloni pouze 7 procent natočily ženy.

Meziročně číslo stouplo o pouhé jedno procento, jde ale o stejné procento jako roku 1998, kdy centrum studii sestavovalo poprvé. "Po pravdě, je to pořád plus minus stejné," říká badatelka Martha Lauzenová a upozorňuje, proč je důležité, aby v Hollywoodu natáčely i ženy. "Podle výzkumů počet režisérek přímo ovlivňuje to, kolik se na plátně objeví ženských postav."

Zcela stejné jako v roce 1998 bylo vloni také celkové zastoupení žen ve filmových štábech, šlo o 17 procent. Do této kategorie spadají všichni od režisérek a scenáristek až po producentky, střihačky či kameramanky. Ze samostatných odvětví nejvíc žen pracuje v produkci, z loňských filmů jich 23 procent mělo producentky.

Střihaček bylo ve svém oboru 18 procent, scenáristek 11 procent a kameramanek pouze 5 procent. "Zjevně jde o problém celého průmyslu, který vyžaduje plošné řešení," dodává Lauzenová. "Filmový průmysl si očividně neuvědomil, že nezaměstnává dost žen."

Studie vychází v době, kdy se Hollywood po udílení Zlatých glóbů připravuje na zítřejší oznámení nominací na Oscary. Z filmů, o nichž se hovoří jako o nejpravděpodobnějších kandidátech, pouze jeden natočila žena – historické drama Selma o afroamerickém hnutí za lidská práva je dílem režisérky Avy DuVernayové.

Mezi stovkou filmů, které roku 2014 nejvíc utržily v amerických kinech, se pak objevuje ještě snímek Nezlomný od režisérky Angeliny Jolie. Cenu za režii v historii Oscarů obdržela žena jedinkrát – roku 2010 to byla Kathryn Bigelowová za film Smrt čeká všude.