Pár dní po pětadvacetitisícové demonstraci v Drážďanech se k podobné akci chystá i česká verze německé organizace Pegida (hnutí Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu).

Facebooková skupina "Islám v ČR nechceme" svolává na pátek před Pražský hrad manifestaci svých příznivců. Ve středu odpoledne se k účasti přihlásily téměř tři tisíce uživatelů sociální sítě.

"Masakr v pařížské redakci Charlie Hebdo opět ukázal, že islám nechce soužití, nýbrž násilnou islamizaci Evropy. Mediální masáž ("násilí nemá nic společného s islámem"), vyhýbavé reakce politiků, drzé lži představitelů českého islámu, ale i sto tisíc příznivců skupiny IVČRN – to vše ukazuje, že nastal čas říci islámu důrazné ne," mobilizují organizátoři akce.

Hnutí vedené protiislámským aktivistou Martinem Konvičkou se na stránkách události chlubí účastí několika ústavních činitelů. Mezi řečníky má prý vystoupit například senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz (dříve KSČM). Ten se loni v listopadu zviditelnil cestou do Luhansku, kde oslavoval ruskou anexi Krymu a proruské rebely.

Dále by měli vystoupit také poslanci Marek Černoch a Olga Havlová z hnutí Úsvit. Lídr tohoto hnutí Tomio Okamura proslul mnoha xenofobními výroky, v minulosti chtěl například vystěhovat Romy z Česka do Indie, popíral existenci koncentračního tábora v Letech a naposledy počátkem měsíce vyzýval obyvatele k obtěžování muslimské minority.

Úsvit v tomto týdnu také spolu s Konvičkou představil legislativní návrh, podle kterého by měly registraci církví povolovat tajné služby.

Mezi tyto osoby se vypraví také poslankyně ODS Jana Černochová, kterou organizátoři rovněž uvádějí v seznamu řečníků. "Ano, svolavatelé začali akci organizovat minulý týden po útocích ve Francii a přislíbila jsem jim, že se přijdu podívat," napsala Černochová HN. Vystoupit jako řečník ale neplánuje.

Její kolega z Úsvitu Černoch navzdory názvu akce a organizujícího hnutí tvrdí: "Já tam ale nejdu hřímat, že tu nechceme islám. Mám spoustu kamarádů jiných národností, nejsem rasista ani xenofob."

Vedle zákonodárců má vystoupit i někdejší spolupracovnice Jany Bobošíkové Jana Volfová, která loni v rámci kampaně varovala před islamizací Evropy oblečená do burky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.