První stovka kusů francouzského časopisu Charlie Hebdo dorazila v pátek ráno do Česka. Aktuální číslo se prodávalo jen v Praze v pěti trafikách Relay. Časopis byl během pár minut vyprodaný. Cena jednoho výtisku stojí v Česku 140 korun. Další várka by měla být k dostání příští týden. Redakce francouzského časopisu se před týdnem stala terčem krvavého teroristického útoku v Paříži.

"Časopis bude v prodeji v našich trafikách na letišti, hlavním nádraží, v Palladiu, Jungmannově ulici a na Malostranském náměstí," sdělila Jasmína Dordevičová ze společnosti HDS, která spravuje sítě Relay.

Společnost CZ Press na svých stránkách zveřejnila seznam 16 míst, kde by měl být časopis v pátek k dostání.

O první část z původně plánovaného třímilionového vydání satirického časopisu Charlie Hebdo byl ve Francii ve středu, během prvního dne, kdy se do prodeje dostalo asi 550 tisíc kusů, velký zájem. Náklad byl proto zvýšen na pět milionů. Cena výtisku na francouzském trhu je tři eura, v přepočtu 85 korun.

Podle dostupných informací bylo do zhruba 25 zemí světa, kde Charlie Hebdo vyšel v šesti jazykových mutacích, odesláno na 300 tisíc kusů časopisu. Celkový výnos z darů, z prodeje a z nových předplatitelů, jejichž počet vzrostl z necelých 7000 na 120 tisíc, by mohl podle odhadů činit kolem deseti milionů eur.

Charlie Hebdo je také nově k dostání jako aplikace pro Android, IOS a Windows 8. "Je dostupná v Evropě, Severní Americe a ve všech zemích, kde to legislativa umožňuje," napsala HN Coralie Jourdain z francouzského vydavatelství MLP, které časopis vydává. Ke stažení je za necelé tři eura.

Číslo s další karikaturou proroka Mohameda vyšlo přesně týden poté, co islámští radikálové redakci časopisu částečně vyvraždili. Mnozí muslimové obviňují list z urážení Proroka, jehož zpodobňování v jakékoli formě islám zapovídá. Koupí nového čísla lidé podle komentářů vyjadřují solidaritu s redakcí.

Vydavatelství i trafiky ve Francii, ale i například Švýcarsku se zřekli výdělku. Ten darují rodinám obětí.