Německé bezpečnostní složky mají informace, že hlavní vlaková nádraží v Berlíně a Drážďanech jsou možnými vyhlédnutými terči útoků islamistických teroristů. Ohroženy jsou údajně také demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které se každý týden konají právě v saské metropoli. Informoval o tom v pátek zpravodajský magazín Der Spiegel.

Berlínská policie zatkla v noci na pátek dva radikální muslimy podezřelé z podpory terorismu. Podle vyšetřovatelů se dvojice německých Turků snažila verbovat muslimy pro boj v řadách radikálního hnutí Islámský stát (IS), pro které také zajišťovala finanční podporu.

Bezpečnostní zdroje v pátek informace německého magazínu potvrdily agentuře Reuters. Der Spiegel píše, že několik zahraničních zpravodajských služeb předalo německým úřadům informace, které se shodují v tom, že nádraží v Berlíně a Drážďanech jsou možnými cíli atentátů.

Zpravodajské služby údajně zachytily příslušnou komunikaci mezi radikálními islamisty. "Bereme tyto stopy velmi vážně," cituje Spiegel vysoce postaveného pracovníka bezpečnostních služeb. Policejní přítomnost na nádražích velkých německých měst prý byla posílena.

"Situace je vážná, je důvod k obavě a prevenci, ale ne k panice a poplachu," řekl k tomu německý ministr vnitra Thomas de Maizire.

Zatčení lákali muslimy do řad Islámského státu

Noční zatčení dvou mužů bylo podle státního zastupitelství výsledkem několikaměsíčního vyšetřování a nesouvisí s teroristickými útoky v Paříži z minulého týdne ani se čtvrtečním protiteroristickým zásahem v Belgii.

Oba zadržení se hlásili k salafismu, který je radikální odnoží islámu. Podle vyšetřovatelů se snažili radikalizovat další německé Turky, stejně jako Čečence a Dagestánce žijící v Berlíně. V rámci "islámského vzdělávání" údajně vyzývali ostatní muslimy, aby se připojili ke "svaté válce proti nevěřícím" v Sýrii a v Iráku.

Dvojice údajně také prala špinavé peníze a výtěžek chtěla použít k financování cesty jiných radikálů na Blízký východ. Část prostředků také podle policie využívala k nákupu zbraní, které chtěla poslat IS.

Berlínská organizace Ditib, která zastřešuje kulturní a náboženské spolky berlínských muslimů tureckého původu, se od zadržených distancovala.

V Německu to byl v krátké době druhý zátah proti radikálním islamistům, kteří se hlásí k podpoře IS. Ve čtvrtek státní zastupitelství ve Wolfsburgu uvedlo, že vede vyšetřování proti 50 mužům s vazbou na IS, kteří jsou podezřelí z přípravy teroristického činu.

Podle informací německé kontrarozvědky z Německa odjelo do Iráku a Sýrie bojovat na straně IS zhruba 550 lidí. Část z nich v bojích padla, ale asi 180 radikálů se vrátilo do Německa. Kontrarozvědka upozorňuje, že tito navrátilci představují mimořádné nebezpečí, protože se v bojové oblasti ještě víc radikalizovali. S ohledem na bojový výcvik, kterým prošli, jsou také schopni vést útoky přímo v Německu. V komunitě radikálních muslimů se navíc těší velké úctě a mohou snáze motivovat další osoby k cestě na Blízký východ nebo k finanční podpoře IS.

Kontrarozvědka předpokládá, že sympatie německých islámských radikálů k IS v nadcházejících měsících neoslabí. "Dokud budou mladí muslimové vnímat teroristickou skupinu IS jako vítěznou frakci v Sýrii, bude je přitahovat," řekl agentuře DPA Bernd Palenda z německé kontrarozvědky. "Mnozí z těchto mladých muslimů se nepovažují za Němce a neakceptují pravidla naší společnosti," doplnil.