Na pražském Letišti Václava Havla zřejmě začne fungovat moderní bezpečnostní systém včetně zařízení, které automaticky rozpozná obličeje cestujících. Návrh na pořízení nových bezpečnostních systémů dnes schválila vláda. Na zvýšení bezpečnosti na letišti půjde podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) 187 milionů korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že projekt by měl být na pražském letišti kompletně dokončen během roku 2016. Následně se podle premiéra projekt vyhodnotí a popřípadě se jeho zavedení doporučí i dalším mezinárodním letištím v krajích.

"My jsme schválili 187 milionů korun na zvýšení bezpečnosti na Letišti Václava Havla," řekl Babiš novinářům. Částka je přitom včetně daně z přidané hodnoty. Bez ní suma činí podle ministerstva financí 154 milionů korun. Kolem 113 milionů korun podle Babiše půjde ministerstvu vnitra, asi 60 milionů Bezpečnostní informační službě (BIS) a zbylá část ministerstvu financí.

Opatření podle Babiše nemá přímou souvislost s nedávnými teroristickými útoky v Paříži, ale chystalo se delší dobu. Jeho cílem je podle ministra zabezpečit kontrolu nad tím, kdo do Česka přilétá.

"Současný systém zajištění bezpečnosti cestujících a ochrany majetku na letišti se stává, z pohledu nových trendů a hrozeb mezinárodního terorismu, zastaralým a nedostatečným. Logicky se tak zvyšují rizika případného útoku," stálo ve zprávě pro dnešní jednání kabinetu.

Nové systémy, jejichž provoz má ročně přijít zhruba na 20 milionů korun, by měly být na pražském letišti zprovozněny do konce příštího roku, poté by modernizací měla projít ostatní mezinárodní letiště v Brně, Karlových Varech, Ostravě a v Pardubicích.

Související