Radim Fiala náhle skončil jako šéf poslanců hnutí Úsvit. Rozhodlo se o tom na pondělním jednání čtrnáctičlenného klubu, které se konalo až do noci.

Přitom obměna vedení poslaneckého klubu nebyla vůbec v plánu. "Rozvinula se diskuse a normálně k tomu došlo," popisuje šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Není jasné, kolik bylo kandidátů ani zda Fiala o funkci znovu usiloval. Jediné konkrétní sdělení: Marek Černoch se stal novým šéfem poslanců o hlas, získal jich osm ze čtrnácti. A ani Okamura podrobnosti uvádět nechce. "Nemám mandát říkat interní věci," tvrdí.

S nástupcem Černochem je ale spokojen. 

Co se v noci stalo? Proč jste odvolali Radima Fialu z postu šéfa poslaneckého klubu?

Já teda o žádném odvolání nevím. To jsou výmysly. Na klubu jsme vyhodnocovali práci klubu a pak někdo, nevím kdo, řekl, že když startuje nový rok, tak by celé vedení klubu mělo znovu požádat o důvěru. Předseda Fiala i místopředsedové Černoch a Adam složili funkce.

Proběhla diskuse, která vůbec nebyla emotivní, a hlasovalo se. Osmi hlasy, tedy těsnou většinou jednoho hlasu, byl zvolen předsedou klubu Marek Černoch.

Server Novinky.cz uvedl, že Černocha si klub zvolil proto, že se proti vám dokáže lépe vymezovat.

To jsem vůbec nepochopil. S tatínkem Marka, zpěvákem Karlem Černochem, jsme byli roky přátelé. Dokonce jsme doma spolu vařili, protože měl rád japonská jídla. Byli jsme rodinní přátelé, a proto jsem si tenkrát Marka vybral jako kamaráda do Úsvitu. Informacím, že se lépe vymezuje proti Okamurovi, jsme se s Markem zasmáli.

VYJÁDŘENÍ RADIMA FIALY

Dnes už bývalý šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala nebral telefon ani nereagoval na sms. Na Facebook nicméně napsal následující prohlášení:

"V pondělí 19. 1. na večerním jednání poslaneckého klubu vystoupili někteří kolegové s výhradami k mé práci. Tyto výhrady odmítám. V následném hlasování mě členové klubu většinou jednoho hlasu odvolali. Chtěl bych poděkovat za podporu na jednání i při hlasování předsedovi hnutí Tomio Okamurovi. Rozhodnutí respektuji a nadále jsem členem poslaneckého klubu hnutí Úsvit přímé demokracie."

Měli jste vůbec v plánu hlasovat o výměně vedení?

Nebylo to právě v plánu, nebylo. My jsme měli normálně diskusi nad zákony.

A pak jste si najednou řekli, že odvoláte vedení klubu a zvolíte nové?

To vyplynulo. Klub měl být do osmi. A pak začala diskuse, protože už byl večer a byl čas. Rozvinula se diskuse a normálně k tomu došlo. Upřímně řečeno nevím, co na to říct. Byl to demokratický proces. Těším se na spolupráci s Markem, Radim také odvedl obrovskou práci. Domluvili jsme se s ním na jiné práci v rámci hnutí.

Co to je za práci?

Jiná práce v rámci hnutí. Ale to je interní.

Při hlasování se tedy proti sobě postavili dva kandidáti – Marek Černoch a Radim Fiala?

Já to nechci specifikovat. Nemám mandát o tom nějak víc mluvit. Je to myslím úplně jedno, protože jsme demokraticky hlasovali. Hlavně to vyplynulo z debaty. Já žádné tajnosti nemám, ale nejsem ve straně sám, a pakliže to bylo uzavřené hlasování klubu, tak jsme se dohodli na nějaké komunikaci a já ji nechci překračovat. Není v tom nic špatného.

Kdybych byl sám Okamura senátor, tak nemám problém říct spoustu věcí, ale nás je tady víc. Nerad bych se dostal do situace, že komunikuju něco, na čem jsme se nedohodli. To bychom jinak nemuseli dělat interní zasedání, to by tam mohla být plejáda novinářů a k tomu nevidím důvod. Náš klub je tak demokraticky nastaven, že za rok třeba budou muset požádat o důvěru znova.

Nechcete tedy zavést tradici, že vždy po roce budete volit vedení klubu? Teď to bylo neplánované, ale mohlo by to být pravidelné.

Ale o tom vůbec nebyla diskuse. Já se k tomu nemůžu vyjádřit. Když většinově klub přijde s nějakým návrhem a ten se většinově odsouhlasí, tak to tak fungovat bude, protože my to u nás v klubu máme hodně demokratické.

KDO JE RADIM FIALA

Poslancem je od roku 2006. Do roku 2012 seděl ve sněmovně v barvách ODS. Spolu s několika dalšími poslanci ale nesouhlasil s tím, že by se měly zvyšovat daně, a byl spolu s Petrem Tluchořem a několika dalšími poslanci ODS označován za rebela. Zároveň ze strany vystoupil. V předčasných sněmovních volbách v roce 2013 kandidoval už za hnutí Úsvit.

S prací Radima Fialy jste byl spokojen?

No jasně.

To vás musí mrzet, že Fiala najednou skončil, ne?

Ale i s prací Marka jsem spokojen. My máme schopných poslanců vícero, my nejsme strana jednoho muže. Je to demokratická volba a bylo to o hlas, co na to říct.

Vy jste zase řekl, že to bylo o hlas. Černoch jich tedy získal víc než Fiala? Nebo jak si to mám vysvětlit?

To už si vysvětlujte, jak chcete, já vám říkám, že nemám mandát říkat interní věci.

Já se jen ptám, kdo získal těch hlasů míň?

No to je všechno, co k tomu můžu říct. Nejsem vynašeč z klubu.

Jména, kdo všechno kandidoval na šéfa klubu, se prostě nedozvíme...

Já nemám mandát to říkat.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.