Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová ve středu rezignuje. Prezident Miloš Zeman na její místo ve čtvrtek jmenuje experta na trestní právo a dlouholetého soudce NS Pavla Šámala, řekl v úterý novinářům prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jméno nového předsedy nechtěla rezignující soudkyně komentovat, jde podle ní o výlučnou pravomoc prezidenta. Neřekla ani to, zda s Hradem svůj odchod předem probírala.

Ani Šámal se zatím nechtěl ke svému jmenování vyjádřit. Také on zdůraznil, že výběr a jmenování předsedy je prezidentova pravomoc. "Budu se vyjadřovat, až ta situace nastane, do té doby to nepokládám za vhodné. Poté budu plně k dispozici," řekl Šámal.

Způsob výměny dnes napadl exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), podle něhož jde o kabinetní hru, která poškozuje dobré jméno justice, a komplot určité části justice dohodnutý s Pražským hradem. Profituje z něj prý hlava státu.

Blažkova slova odmítli ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) i ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). O žádném komplotu nevědí. Oba zároveň vyjádřili překvapení nad rychlostí, s jakou se výměna udála. Podle Dienstbiera je zřejmé, že byla domluvená dopředu. Šámala jako příštího šéfa NS vnímá Válková jasně pozitivně, podle Dienstbiera není přijímán jednoznačně.

Rezignace naopak nepřekvapila prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou, podle níž o tom Brožová uvažovala již delší dobu. Šámal podle prezidentky splňuje všechny zákonné podmínky pro výkon funkce a jeho výběr ze strany prezidenta prý nevzbuzuje pochybnosti. 

Důvodem rezignace je podle mluvčího NS Petra Knötiga důchodový věk Brožové. Zároveň chce Brožová vyjít vstříc dalším změnám ve vedení soudu.

V souvislosti s novelou zákona o soudech a soudcích totiž končí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia. "Nový předseda si tak bude moci vybudovat svůj vlastní tým," řekla Brožová. Současným šéfem trestního kolegia je Stanislav Rizman, druhé kolegium vede František Ištvánek. Mandát oběma končí na podzim, uvedl mluvčí NS Petr Knötig.

Zároveň zdůraznila, že svou rezignací umožní jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích. "Podle mě je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident," podotkla Brožová.

Brožová vede Nejvyšší soud od roku 2002, dokázala odrazit pokus o své odvolání tehdejším prezidentem Václavem Klausem a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Zastal se jí Ústavní soud, kde dříve také působila.

V obou sledovaných sporech se podle Brožové podařilo posílit nezávislost NS i celé soudní moci. "Myslím, že to je zásluha, která bude přičitatelná mojí osobě," uvedla Brožová. V úterý také poděkovala všem, kteří ji podpořili a kteří se zasadili o prosazování práva, jež není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti.

Pavel Šámal pracuje na Nejvyšším soudu už od roku 1993, zároveň vyučuje trestní právo na své almě mater – Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Související