Poslanci mají ve středu na programu novelu školského zákona, zrušení druhého důchodového pilíře nebo rozšíření pravomocí ombudsmana.

Novelizovaný školský zákon by mimo jiné zakázal ve školách prodej potravin, které jsou v rozporu s výživovými požadavky. Místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) navrhla pozměňovací návrh, který by upravoval také oblast domácího vzdělávání.

Podle novely by mělo ministerstvo školství možnost omezit vyhláškou prodej "nezdravých" potravin a nápojů ve školách. Ministr Marcel Chládek už dříve řekl, že by chtěl zakázat automaty se sladkostmi a slazenými nápoji. 

Sněmovna ve středu projednává také změnu zákona o soudních poplatcích. Podle ní by se měly snížit poplatky na založení firmy. Měly by nově stát zhruba 100 eur. Je to jedna z podmínek Evropské unie k čerpání peněz z evropských fondů. 

Podle pozměňovacích návrhů by první zápis akciové společnosti do veřejného rejstříku stál deset tisíc korun a zápis osoby do veřejného rejstříku pět tisíc korun. Za změny v rejstříku nebo doplnění informací by se platilo 1500 korun. To by bylo stejné bez ohledu na to, kolik změn bude člověk v rejstříku provádět. Původní vládní návrh byl nižší. Ministerstvo spravedlnosti, které návrh zpracovávalo, navrhovalo, aby stál zápis společnosti osm tisíc korun a osoby 2700 korun.  I tak by ale podle novely byly poplatky nižší než dnes.

Podle zákona by nově mohl změny v obchodním rejstříku provádět sám notář bez účasti soudu. Ulehčilo by to rejstříkovým soudům a zápis by měl proběhnout rychleji. Sněmovna o návrzích rozhodne nejspíš příští týden.

Poslanci také nejspíš schválí převedení 1,7 miliardy korun do státního rozpočtu ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Tím by se nahradily peníze, které vypadly po zrušení zdravotnických poplatků. 

Poslanci by mohli ve středu projednat také zrušení druhého důchodového pilíře. Vláda ho chce zrušit úplně, protože odčerpává peníze ze státního průběžného pilíře. Do druhého pilíře by tak už nemohl nikdo vstupovat. Pravice, která druhý pilíř zavedla, chce návrh zákona zablokovat, aby sněmovna o předloze rozhodla zrychleně v prvním čtení. 

Sněmovna by měla projednat i rozšíření pravomocí ombudsmana. Podle novely by se mohl obracet na Ústavní soud s žádostí na zrušení sporných zákonů a podávat žaloby kvůli diskriminaci. 

Poslanci zřejmě začnou jednat také o zřízení rejstříku přestupků. Ten by se zaměřil na lidi, kteří páchají přestupky opakovaně. 

Související