Speciální útvar pro boj proti kybernetické kriminalitě, ve kterém budou zástupci policie a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), by měl začít fungovat od 1. ledna 2016. Sídlit pravděpodobně bude v Národním centru kybernetické bezpečnosti.

V pátek to uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Tuhý se na společném centru proti kybernetickým zločincům dohodl s NBÚ. Během roku chtějí ještě vyladit detaily útvaru. Ten by měl pokrývat celé Česko a spolupracovat i se zahraničím. "Náš koncept se většině zahraničních partnerů líbil," podotkl Tuhý.

Policejní prezident zatím neuvedl, kolik policistů a dalších odborníků v útvaru bude.

"Útvar bude pracovat v oblasti metodiky, která bude řídit činnost v rámci České republiky a bude v úzkém kontaktu s NBÚ. Druhou oblastí je, abychom měli technicky zdatné pracoviště, které bude schopno pracovat v prostředí technologií, a potom musí existovat tým, který bude vyšetřovat a odhalovat příběhy internetové kriminality," naznačil Tuhý.

Detaily by měly být představeny v druhé polovině letošního roku.

Česko v posledním době sužuje vlna kybernetických útoků. Hackeři například posílají lidem falešné výzvy k zaplacení exekuce. Na podobné útoky často upozorňují také banky. Další případy se týkají třeba šíření dětské pornografie.

Od letoška v Česku platí nový zákon, který by měl zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, jež by mohly představovat nebezpečí pro zájmy českého státu.

Norma zavádí například pravidla spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie. Ochrana kybernetického prostoru je v českém právu řešena jen částečně.

Kriminalita v Česku klesla o 11 procent

Kriminalita v České republice se loni meziročně snížila o 11,3 procenta na 288 660 trestných činů. Poprvé za deset let tak počet vyšetřovaných trestných činů klesl pod 300 000.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se situace zlepšila hlavně díky ekonomické a personální stabilizaci policie.