Stranu zelených povede i nadále brněnská zastupitelka a dlouholetá starostka Nového Lískovce Jana Drápalová. Ta dosud zastávala funkci 1. místopředsedkyně. Od loňského května, kdy rezignoval tehdejší šéf Ondřej Liška, ale byla řízením strany pověřená.

Drápalová získala 115 hlasů. Její největší protikandidát, starosta Prahy 4 a lídr Trojkoalice Petr Štěpánek, obdržel 69 hlasů. Student Tomáš Schejbal jich získal pouze 11.

Jakmile předsedkyně volební komise výsledky oznámila, delegáti dlouze tleskali. Štěpánek byl prvním gratulantem, který za Drápalovou přiběhl. "Je to pro mě závazek, výzva a čest," poděkovala poté Drápalová všem.

Jejím cílem pro tento rok je udělat z regionálních témat celostátní. Zmínila například brněnské nádraží, o jehož přestavbě se neustále a velmi horlivě diskutuje.

Drápalová zároveň sdělila, že bude viditelnější než dosud. Teď prý byla téměř neviditelná proto, aby byli vidět ostatní.

"Pokud lidé říkají, že v uplynulém půl roce nezaregistrovali, kdo stojí v čele zelených, pak je to dobře. V roce 2014 měla Strana zelených dva hlavní cíle: uspět v komunálních volbách a získat alespoň tři mandáty ve volbách do Senátu. A obojí se nám povedlo na jedničku. To je obrovský úspěch, kterému jsme se museli naplno věnovat. Proto byli více vidět naši senátoři i kandidáti na starosty a starostky," řekla tento týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

JANA DRÁPALOVÁ (52)

Od roku 2002 je starostkou brněnské MČ Nový Lískovec, kde mimo jiné nechala regenerovat veškerý obecní bytový fond do nízkoenergetického standardu, opravit a zateplit budovy škol a školek a rekonstruovat historický lesopark.

V podzimních komunálních volbách vedla zelené na brněnský magistrát. Strana získala 7,4 procenta hlasů a je spolu s ANO, Žít Brno a lidovci v koalici. Drápalová se stala zastupitelkou.

Na sjezdu dodala, že teď bude mít na zelené mnohem více času i díky tomu, že se letos nemají konat žádné volby.

Nicméně na krajské volby se chce už brzy začít připravovat. "Pomůžeme krajům s přípravou témat. Z toho vyplývají jasné úkoly pro centrálu strany," dodala.

Štěpánek se stal 1. místopředsedou

Před 23. hodinou si nakonec Strana zelených zvolila i 1. místopředsedu. Tím se stal Petr Štěpánek. Ze 174 platných hlasů jich získal 109. Ostatních 65 lístků bylo prázdných.

"Děkuji za důvěru, těším se na spolupráci. Další slova už za chvíli někde u piva," poděkoval Štěpánek stručně. 

Původně kandidovali na post 1. místopředsedy tři lidé - Petr Štěpánek, dále člen předsednictva zelených a úspěšný vsetínský politik Michal Berg i učitel Jan Šlechta.

Berg se ale po 15minutovém projevu vzdal kandidatury ve prospěch Petra Štěpánka. Šlechta to poté vzdal také, protože viděl, že nemá velkou podporu.

Delegáti bušili do stolu i odcházeli

Sjezd zelených se koná od sobotního rána. Nejprve vystoupili hosté, mezi kterými byl šéf evropských zelených Reinhard Bütikofer. Ten straně mimo jiné poblahopřál k 25 letům existence. Dále přijel ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) i senátorka Eliška Wagnerová (za zelené).

Rušno bylo během projevu kandidáta Tomáše Schejbala. Ten oslovil delegáty slovy "Vážení soudruzi, vážené soudružky". Dále řekl, že uctívání Václava Havla je srovnatelné s kultem Stalina. Při jeho proslovu delegáti bušili do stolu a desítky jich demonstrativně odešly ze sálu. "To snad není pravda, to je strašný," pronesla několikrát i senátorka Eliška Wagnerová.