V budoucnu by měl mít každý občan volný přístup do elektronické knihovny všech zákonů a legislativních norem.

Systém zvaný eKLEP je zatím určen především státní správě samotné. Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) ale navrhuje, aby do eKLEP mohl vstupovat každý. Velmi by to rozšířilo veřejnou kontrolu tvorby zákonů v Česku.

Informaci přinesl HlídacíPes.org.

Dnes je celý systém zaheslovaný a vstupovat do něj mohou zpravidla jen úředníci nebo ministerští legislativci. 

Pro veřejnost, především pro tu odbornou, by mohla celá věc přinést i možnost sledovat celý proces přijímání nebo úprav nějakého zákona. Systém totiž zaznamenává všechny jeho fáze, od připomínkových řízení po konečné schválení.

"Systém je dnes uzavřený a nepřístupný veřejnosti, ale kdo má silný zájem, vždy si přístup do systému opatří a to zakládá nerovnost a netransparentnost přístupu k informacím," řekl ministr Dienstbier na veřejné debatě o lobbingu, která proběhla v pátek.

Dienstbier se chce podle vlastních slov vyhnout vypisování náročné IT zakázce. "Má to být levné. Každý by pak mohl nahlédnout do co největší části legislativního procesu. Pozitivní efekt bude mít veřejná kontrola i na větší kvalitu legislativního procesu,“ vysvětlil svůj záměr Dienstbier.

Ve vládě chce prosadit i to, aby tvorbu zákonů provázela i zpětně dohledatelná legislativní stopa. „Aby v legislativním procesu bylo jasné, kdo jsou skuteční autoři záměrů a právních předpisů,“ dodal ministr.

Pokud se Dienstbierovi podaří návrh ve vládě prosadit, přístup by mohl kdokoli získat "v řádu týdnů".

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.