Předčasné parlamentní volby v Řecku vyhrála levicová opoziční strana Syriza. V pondělí odpoledne prezident Karolos Papulias jmenoval jejího předsed Alexise Tsiprase do pozice premiéra.

Koaliční vláda zřejmě vznikne velmi rychle, vítězové se již na spolupráci dohodli s pravicovou stranou Nezávislí Řekové (Anel). Syriza, která získala 149 křesel ve 300členém parlamentu, bude mít s podporou koaličního partnera pohodlnou většinu 162 poslanců. Složení kabinetu chce nový premiér oznámit nejpozději během úterý. Ustavující zasedání nového parlamentu je plánováno na 5. února.

Podle některých analytiků může znamenat vítězství této levicové strany to, že Řecko vystoupí z eurozóny. Analytici také poukazují na to, že vzniklá koalice může komplikovat jednání o případném snížení či odpuštění části řeckých dluhů.

Přinášíme sedm otázek a odpovědí na téma nové řecké vlády:

1. Jaký bude mít vliv vítězství levicové Syrizy v řeckých volbách na evropskou ekonomiku?

To, že řeckou vládu bude sestavovat levicová strana Syriza, která vystupuje proti podmínkám evropského záchranného plánu pro Řecko a zvažovala dokonce vystoupení země z eurozóny, má negativní dopad na evropskou ekonomiku.

Podle některých analytiků je nyní možnost vystoupení Řecka z eurozóny asi nejpravděpodobnější v historii. Přitom kdyby Atény opustily euro, mělo by to nepříznivý dopad na Řecko i celou EU včetně České republiky.

Již v pondělí ráno se propadla hodnota eura na nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních jedenáct let a zhruba o pět procent klesla i hodnota řeckých akcií. Propad postihl zejména akcie bank. Později šla hodnota řeckých akcií opět vzhůru.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se