Počet rodin nebo jednotlivců, kteří si domů berou děti pouze přechodně na několik týdnů nebo měsíců, stoupl na 338. Za poslední dva roky, kdy profesionální pěstouni v Česku fungují, jde o desetinásobný přírůstek. Stovky dětí se díky tomu vyhnou ústavům, kde by musely čekat na svou novou rodinu či na návrat do té původní.

Novela, která určila jasná pravidla pěstounství na přechodnou dobu, vstoupila v platnost na počátku roku 2013. V té době bylo v evidenci 35 rodin či jednotlivců připravených ihned přijmout dítě jakéhokoli věku. V průběhu stejného roku se jim povedlo postarat se celkem o 250 dětí. Počty za loňský rok zatím nemá ministerstvo práce a sociálních věcí k dispozici.

Ministerstvo nyní chystá novelu, která mimo jiné určí věk, pod který soud nemůže dítě umístit do ústavu, a to tak půjde často k profesionálních pěstounům, než mu úřady najdou novou rodinu. 

Jednou z průkopnic profesionálního pěstounství u nás je Monika Stránská z Nové Paky na Jičínsku. Ministerstvo ji zařadilo do evidence jako druhou v republice už v roce 2011, kdy byl popis pěstounství na přechodnou dobu v zákoně jen velmi vágní. “Předtím nám sociální pracovnice děti nechtěly moc dávat, protože to bylo složité, teď už to funguje krásně,” hodnotí Stránská změnu po předloňské novele.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.