Nacismus v Evropě se znovu hlásí o slovo. Nedaří se mu jen na ulicích, ale i v parlamentech. Při pondělním zahájení pražské konference věnované 70. výročí konce holokaustu to řekl prezident Evropského židovského kongresu (EJC) Moše Kantor.

Kantor při svém projevu upozornil, že by se brzy mohli příznivci nacismu dostat do vlády některé evropské země. "Myslíte si, že jejich chování bude jiné než chování jejich hnědých předchůdců?" poznamenal šéf židovského kongresu. "Podobné tendence, které jsme viděli v minulosti, se začínají opakovat," dodal.

Před zahájením konference Kantor novinářům řekl, že Židé jsou blízko novému exodu z Evropy z důvodu velkého ekonomického tlaku a kvůli radikálnímu islámu. Výše současné emigrace je podle něj podobná číslům ze třicátých let 20. století.

Fórum Let My People Live! (Nechte žít můj lid) pořádá Evropský židovský kongres spolu s Evropským parlamentem a dalšími organizacemi. Má upozornit na hrozby spojené s přibývajícími projevy antisemitismu a extremismu ve světě.

Prezidentem židovského kongresu je Moše Kantor, ruský miliardář s údajně blízkými vazbami na prezidenta Putina. Na konferenci dorazil i kontroverzní ruský podnikatel Jakunin, šéf ruských železnic, který loni v létě pozval českého prezidenta Zemana na Rhodos. 

Před extremismem na konferenci varovali i čeští političtí představitelé. "Naše společnost čelí novým hrozbám, novým ohniskům konfliktů, novodobým teroristům, kteří vraždí ve jménu své pravdy a svého pokřiveného vidění světa," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) se do Evropy vrací stín holokaustu. S odkazem na islámské radikály řekl, že když evropská společnost bude přihlížet vraždění Židů nebo jezídů, "mohou jednou přijít zabít i nás".

Předseda Senátu Milan Štěch poznamenal, že by evropské země měly diskutovat o možném prohloubení spolupráce zpravodajských služeb v oblasti rasových zločinů. "Je nedostatečná. Kdyby byla dostatečná, tak se nemůže dít to, co se stalo, anebo to, co se děje," řekl Štěch později novinářům. Povinností státu je podle něj "efektivněji než dosud" zajistit občanům bezpečnost před fanatiky všeho druhu.

Zeman a Kiska se sešli v Terezíně

Oběti holokaustu si v pondělí v Terezíně připomněli prezident Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska. Před novináři mluvili o posílení legislativy postihující antisemitismus a radikální islamismus. "V zásadě s tím nemám problém, ale šel bych ještě dál, pokud jde o razantnější opatření," řekl Zeman s tím, že v úterý bude na konferenci mluvit o zbraních proti mezinárodnímu terorismu. "Protože legislativa je krásná věc, ale legislativou teroristy neodzbrojíte," podotkl s tím, že armády potřebují nové moderní zbraně, třeba bezpilotní letouny.

Podle prezidenta Kisky musí být nalezeny zbraně, které by potíraly projevy násilí ještě při jejich vzniku. "Každý, kdo násilí převede na nevinné lidi, musí vědět, že bude potrestán," poznamenal.

Dvoudenního fóra se účastní více než 30 předsedů a místopředsedů parlamentů a dalších 500 hostů. Akce se pořádá k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Doprovázejí ji rozsáhlá bezpečnostní opatření.