Papírové kupony na MHD, které navrhla primátorka Adriana Krnáčová (ANO), schválila v úterý rada hlavního města. Papírové tramvajenky by se měly začít tisknout od března. Karta Opencard by podle magistrátu měla fungovat souběžně s nimi.

Podle Krnáčové jsou papírové kupony jenom záložní řešení. "Případné změny se v budoucnu dotknou výhradně nových klientů," řekla Krnáčová. Papírové kupony by se měly začít vydávat v případě, že městu dojdou licence na nové karty a město by je tak už nemohlo vydávat. Hlavní město se tak jistí pro případ, kdyby se rozhodlo skončit s kartou Opencard. Co bude s problematickou kartou, která Prahu vyšla už na 1,35 miliardy korun, dál, nové vedení Prahy zatím neřeklo. Krnáčová přitom slibovala, že řešení představí do loňských Vánoc. Město si chce prozatím nechat vypracovat analýzu. 

"Vydávání papírových kuponů funguje v současnosti bezproblémově pro studenty a také pro pásmový provoz pražské integrované dopravy. Pro dopravní podnik rozhodnutí rady nepředstavuje výraznější komplikace," řekl k tomu mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Nově tisknuté kupony by podle Štábla měly dopravní podnik vyjít na 2,4 milionu korun.

Společnost EMS, která je vlastníkem autorských práv Opencard, žádá magistrát, aby do konce ledna jasně řekl, jaké má s Opencard plány. Jinak se obrátí na soud.

"Pokud na zítřejším (úterním – pozn. red.) jednání rady nedojde k zásadnímu rozhodnutí o stabilizaci Opencard, bude společnost EMS nucena přijmout příslušná opatření," řekl k tomu mluvčí EMS Martin Opatrný.

EMS také hrozí, že ukončí podporu projektu Opencard, kterou teď hlavnímu městu poskytuje bez smlouvy. Jak přesně by se to dotklo cestujících, nelze zatím odhadnout.

Podle informací HN chce primátorka v úterý poslat společnosti dopis. Co bude jeho obsahem, zatím není jasné.

Související