Se svým životem jsou spokojeny tři čtvrtiny (76 procent) Čechů, což je nejlepší hodnocení za posledních osm let. Loňský rok byl úspěšný pro 64 procent lidí, naposledy takto pozitivně hodnotili rok 2008.

Proti předloňsku více občanů cítí vyrovnanost a přibylo i lidí, kterým se loni vše dařilo. Negativní pocity, jako je strach, nejistota či vztek, ubývaly. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se mezi tisícovkou lidí uskutečnil druhý týden v lednu.

U téměř poloviny dotázaných (45 procent) převládají pozitivní pocity. Mají dojem, že vše jde, jak má, vše se daří, mají pocit vyrovnanosti a štěstí. Loni to uvedlo jen 35 procent lidí. Naproti tomu obavy, neklid, bezmocnost či vztek převládají u 38 procent veřejnosti. Necelá pětina občanů (17 procent) pak cítí z loňska únavu nebo nudu.

Hodnocení stavu společnosti se také zlepšilo, avšak výrazně se odlišuje od pozitivně laděného osobního hodnocení. Loňský rok přinesl úspěch v rozvoji české společnosti podle 42 procent lidí, před rokem si to myslelo 22 procent lidí.

Loňský rok tak lze z tohoto pohledu podle STEM považovat za symbolické odražení ode dna. Každý třetí člověk se domnívá, že změny ve společnosti přinesly za poslední rok více spravedlnosti.

Související