1. Pomocník pro správce pozemků

Firma Geosense vyvinula aplikaci, která dává dohromady katastrální data, územní plány, inženýrské sítě a další informace. Vše se uživatelům znázorňuje přehledně v mapách. "Našimi zákazníky je 1500 obcí a stovky firem," říká majitel a zakladatel Geosense Ladislav Čapek. Aplikace pomáhá při správě majetku třeba zemědělským družstvům, majitelům lesů, nebo firmám s rozlehlými výrobními areály.

2. Volební rádce

Projekt Kohovolit.cz shromažďuje informace o hlasování českých, ale i slovenských poslanců. A to jak v domácím parlamentu, tak v tom evropském. Nechybí ani volební kalkulačka, která pomůže při rozhodování. Ostatně ve zveřejňování dat o volebních výsledcích patří Česko ke špičce.

3. Jaký majetek se prodává

Stát ročně prodá nemovitosti i další majetek za desítky miliard. Mnohdy o chystaném prodeji dává vědět jen velmi skrytě. O majetek se pak uchází málo potenciálních kupců a cena je mnohem nižší, než by mohla být. Změnit to zkouší projekt Vasmajetek.cz. Jak ale sděluje jeho duchovní otec David Hlinka, ve veřejných zdrojích lze najít bohužel jen část nabídek. "Zaměstnáváme zdravotně postižené, kteří procházejí různé weby a nabídky vyhledávají," popisuje Hlinka.

4. Facebook pro firmy

Vyberete si firmy, které vás zajímají - ať už jde o konkurenci nebo o potenciální investorské cíle - a sledujete, k jakým změnám v nich dochází. Společnost Daty.cz provozuje de facto takový Facebook pro podnikatele. Dává dohromady informace z obchodního nebo insolvenčního rejstříku, nechybí však ani údaje o získaných ochranných známkách nebo důležitých investicích. Veškeré aktualizace u sledovaných firem se zobrazují průběžně. Podobné služby nabízí také společnost Imper CZ. Kromě údajů o změnách, poskytuje i monitoring médií nebo "šmírování" webu.

5. Ohlídejte si svou obec

Zajímá vás, jak velký je rozpočet obce, ve které žijete? Pak se vyplatí navštívit stránky Rozpocetobce.cz. Uvidíte přehledný koláčový graf příjmů a výdajů vašeho města či vesnice. Navíc můžete hospodaření porovnat s dalšími obcemi.

6. Podívejte se, kde zaparkovat

Hodně populární u uživatelů je vyhledávač ParkoPedia. Tvrdí o sobě, že funguje podobně jako Wikipedie pro parkování. Zájemce může s jeho pomocí hledat dostupná parkovací místa v centru Prahy, ale i v Londýně. Ukazuje na mapě placená i neplacená místa, zobrazí cenu a podrobné informace. Šikovným pomocníkem se stane hlavně po stažení aplikace do chytrého telefonu.

Dalo by se najít i více praktických aplikací dat. A další budou postupně přibývat. Ministerstvo financí totiž v polovině ledna zveřejnilo na webu smlouvy a faktury. Následovat ho mají další resorty. Množství otevřených dat, která jsou volně k dispozici, stále roste.

"Zveřejňování dat zvyšuje transparentnost a zefektivňuje veřejnou správu, což přináší úspory. Kromě toho firmy využívají uvolněné informace přímo v byznyse," vysvětluje odborník na datový byznys Michal Berg. A upozorňuje, že čím více zdrojů máme k dispozici, tím výraznější je celkový přínos.

"Propojování dat z různých oblastí dává informacím ještě větší hodnotu, která může být několikanásobně zpeněžena," přidává se Michal Kubáň z Fondu Otakara Motejla, který dlouhodobě prosazuje otevírání dat na úřadech.

Příkladem šikovného propojení dat je podle něj zmíněná aplikace firmy Geosense. Otevřená data jsou také mnohdy využita způsobem, který by v době jejich zpřístupňování třeba nikoho ani nenapadl.

"Nejzajímavější způsob využití vašich dat vymyslí někdo jiný," podotýká Rufus Pollock, zakladatel britské nevládní organizace Open Knowledge prosazují větší otevřenost dat. Tak uvidíme, čeho se ještě dočkáme.

obalka Ekonom 2015 5Jak lze na datech vydělávat? A jak je na tom Česko v porovnání s dalšími státy? Více čtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související