Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého ředitele Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra Romana Fidlera v souvislosti s vypovězením smlouvy na pronájem čtyř lázeňských komplexů společnosti Temparano. Obviněnému hrozí pro trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku dva až osm let vězení. Kvůli vypovězení smluv má problémy ministerstvo vnitra, jemuž hrozí, že bude muset platit milionové kompenzace.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej v pondělí potvrdil, že policisté v závěru minulého týdne předali spis s návrhem na podání obžaloby Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 10. "Vyšetřování tohoto případu bylo ukončeno. K identitě obviněné osoby se však vyjadřovat nebudeme," dodal Ibehej.

Slovenská firma Temparano získala v roce 2008 na 20 let do pronájmu lázeňské domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Luhačovicích za 23,7 milionu korun ročně. Jejich pronájem byl ale od začátku terčem kritiky. Jedním z důvodů bylo to, že kvůli smlouvě hrozí státu povinnost uhradit odškodné v řádu desítek milionů korun.

Loni vnitro spočítalo, že mu může kvůli smluvním sankcím vzniknout škoda přes 100 milionů korun. Podle informací serveru Lidovky.cz firma Temparano loni v září resort zažalovala a chce po něm kompenzaci 64 milionů korun.

Fidler podle loňského vyjádření ministerstva vnitra vypověděl smlouvu na konci roku 2013. Ve funkci skončil o měsíc a půl později, kdy jej odvolal tehdejší ministr vnitra Martin Pecina. Působení Fidlera je podle médií spojené ještě s obdobím bývalého ministra Ivana Langera. Po odchodu Fidlera se v čele organizace loni a letos vystřídali Michal Kříž, po něm přišel Karel Silovský, jehož nahradil Ladislav Máca.

Zařízení služeb MV má na starosti fungování majetku ministerstva a policejního prezidia, kterým zajišťuje i další servis. Jde třeba o catering nebo opravy aut. Organizace spravuje miliardový majetek.

Vnitro v loňském roce začalo sporné lázeňské domy provozovat. Objekt Hubert v Luhačovicích byl zprovozněn v květnu, domy Tosca v Karlových Varech, Mercur v Mariánských Lázních a Luna ve Františkových Lázních fungují od loňského září. Péče je v nich poskytována hlavně policistům a hasičům.

Související