Tohle je příběh o tom, že minulost lze probudit. Že místo, kde žijeme, lze změnit podle našich představ. A taky o tom, že důležitější než výstavba nového koupaliště může být jedna zdánlivá drobnost: že se lidé při práci začnou bavit se sousedy.

Za první světové války se pan Jelen dostal na italskou frontu a viděl tu i hezké věci: třeba plovárny. Když se vrátil do středočeských Velvar, dal lidi dohromady a založili plovárnu vlastní. Žilo to tam, u plovárny hrával orchestr v plavkách a do Velvar jezdívali lidé až z Prahy! Jenže v 50 letech vše zchátralo. Pak přišly další vlny, postavilo se koupaliště, následovala další spoušť a po revoluci místo pustlo.

 

 

Obrat přišel nedávno. Velvarské sdružení Natvrdlí se rozhodlo spojit obyvatele a situaci změnit. Společně získali startovací grant a uspořádali první veřejné diskuse. Záměr byl jasný: Vrátit Malovarskému rybníku zašlou slávu. Na plánovací setkání chodilo i přes sto lidí. Diskutovalo se, co s „Malvaňákem“ udělat. Bylo třeba vyřešit spoustu věcí ke spokojenosti každého – třeba odhlučnění od okolních domů. Přidal se architekt Jan Červený, který měl navrhnout projekt, ovšem „musel potlačit své ego“. Nápady všech totiž měly stejnou váhu a bylo třeba najít kompromis.

Pak začaly brigády, chodily desítky lidí. Stavěly se lavičky, přírodní prolézačky, sázely se stromy, hromady kusů betonu musely pryč. Následovat mají další úpravy rybníka nebo třeba jeviště pro koncerty a divadlo.

Penězi, konzultacemi a další pomocí projekt podpořila Nadace Via a další dárci. Jak ale říká Radim Wolák ze sdružení Natvrdlí, peníze nakonec nebyly to nejdůležitější. „Finance z grantu nadace se skoro nepodařilo vyčerpat. Často se totiž našel někdo, kdo danou věc na poslední chvíli sám zaplatil.“

Obnova „Malvaňáku“ vyhrála soutěž o nejlepší úpravu veřejného prostranství, kterou Nadace Via organizuje. I další nominované projekty soutěže ukazují, že v Česku věci měnit jdou – a jsou inspirací, jak na to. Tak třeba v jihočeských Chyškách sami obyvatelé společně vytvořili novou náves, v Nebovidech zvelebili okolí místní tvrzi a na pražském Žižkově vytvořili takzvanou komunitní zahradu. V jihočeském Strmilově zase za městem přetvořili louku na park s hřišti.

„Projekt Velvarský Malvaňák jsme ocenili za obrovskou dávku energie, která přilákala obrovské množství lidí, a spolu citlivě proměnili tak obrovský prostor,“ řekla Zuzana Kučerová ze společnosti NET4GAS, která je v rámci svého programu Blíž regionům generálním partnerem Nadace Via v programu „Místo, kde žijeme“.

Nadace Via podporuje projekty, které mění život okolo nás, zlepšují sousedské vztahy a to, aby se lidé ve svých vsích nebo městských čtvrtí spojovali a společně zlepšovali své okolí. Nadace projektům poskytne část peněz, ale třeba i zajistí konzultanta, který místním lídrům pomáhá spojit lidi dohromady.

Ve Velvarech to dobře dopadlo. Na společných brigádách (odpracovalo se tu nějakých 2000 hodin!) padly bariéry, a když šlo o „Malvaňák“, propojili se lidi různých profesí, generací í zájmů. Lidé, kteří se do té doby mnohdy neznali či se spolu nebavili. Spojil je společný cíl.