Policie chce opět stíhat bývalého pražského primátora, poslance ODS Bohuslava Svobodu. Do sněmovny dorazila v pondělí žádost o Svobodovo vydání, podle níž ho policisté podezírají z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku. Svoboda už čelí stíhání v kauze Opencard, sněmovna ho vydala před rokem.

"V tuto chvíli jsem obžalován za to, že jsem zadal audit v dopravním podniku. Ten audit skončil podáním tří trestních oznámení, která dosud nejsou uzavřená, a ta by mě zajímala daleko víc," řekl k tomu Svoboda. 

Případ souvisí se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Podle policie Svoboda podepsal s Láskou smlouvu bez projednání v radě. Česká televize uvedla, že podle policie vznikla škoda 1,2 milionu korun.

Nynější senátor Láska (SZ) zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv pražského dopravního podniku. Mezi nimi byl například tendr na zřízení a provozování elektronické jízdenky, nákupy právních a marketingových služeb nebo tisk papírových jízdenek. Podle Láskovy analýzy fungovala v dopravním podniku od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy. Škoda měla být údajně v řádech stovek milionů korun. 

"Smlouva byla uzavřena podle všech pravidel, ihned zveřejněna. Služba byla poskytnuta v plném rozsahu. Nenapadá mě nic, za čím by měl pan exprimátor překročit své pravomoci, neřkuli způsobit jakoukoliv škodu," řekl Láska. 

Nová policejní žádost o Svobodovo vydání dorazila do sněmovny v pondělí, řekla předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Výbor se začne záležitostí zabývat příští úterý, o doporučení pro plénum ale bude rozhodovat později.

"Po dřívějších zkušenostech je potřeba být obezřetnější, než bývalo zvykem. Je vidět, že obvinění zastupitelů přicházejí poslední dobou jako na běžícím pásu. Policie občas nepracuje, jak má," říká k tomu poslanec Jan Chvojka ČSSD), který je členem mandátového a imunitního výboru. 

Svoboda je stíhán i za Opencard

Pochybnosti o vydání Svobody měli poslanci i loni. Tehdy v případu Opencard bývalý primátor sněmovnu žádal, aby ho ke stíhání vydala. Tehdy ho ale vzhledem k nepopularitě poslanecké sněmovny poslanci raději vydali. Teď už to ale policie tak lehké mít nebude. 

O vydání tentokrát nepožádá ani sám Svoboda. "Nechám to na poslancích, nebude tam moje přímá žádost, abych byl vydán, protože tím bych zase jenom nahrával snahám o diskreditaci," řekl Svoboda.

Když se objeví jakékoli pochybnosti, tak určitě budeme předchozí postup policie brát v potaz," dodal Chvojka. A podobně se k tomu vyjádřil i další člen mandátového výboru Martin Plíšek z TOP 09. "Už v té první kauze byla spousta poslanců skeptická, protože nové vedení Prahy muselo hasit požáry, které způsobilo to staré. Takže se budu samozřejmě zajímat, jestli to není něco podobného. Uvidíme, jak kvalitně bude spis připraven," říká Plíšek k případnému vydání. A připomněl také poslaneckou komisi k Opencard, která došla k jiným závěrům než policie. 

V případu městské karty čelí spolu s dalšími tehdejšími radními podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Obvinění říkají, že jen "hasili" problém, který způsobila předchozí politická garnitura. Projekt Opencard vznikl za někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Svoboda označil stíhání před poslanci za nesmyslné a politické. Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření, žalobci ji prý chtějí podat, nebo už dokonce podali znovu.