Brněnský krajský soud v úterý potrestal bývalého generálního ředitele zkrachovalé společnosti OP (Oděvní podnik) Prostějov Františka Tuhého za zpronevěru 26,3 milionu korun pěti lety vězení s ostrahou. Dále nesmí 10 let zastávat vrcholnou manažerskou funkci a peníze musí vrátit. Částku získal jako mimořádné prémie za dobré vedení kdysi známé firmy. Tuhý se hájí tím, že zákon neporušil. Rozsudek zatím není pravomocný, Tuhý se může odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Miliony mu byly vyplaceny v letech 2004 až 2008, kdy byl většinovým vlastníkem, generálním ředitelem a také předsedou představenstva podniku. Z titulu svých funkcí stanovil podmínky pro vyplacení odměn sobě i dalším členům vedení firmy. Podle nich mu bylo 26,3 milionu korun vyplaceno. O vyplacení odměn měla ale rozhodnout valná hromada firmy, která jej do funkce ředitele jmenovala, uvedl v rozsudku soudce Tomáš Kurfiřt.

"Ve vztahu k dalším členům vedení firmy OP Prostějov bylo vše v pořádku. Tam řádně o jejich odměnách rozhodl jejich nadřízený (Tuhý), který na to měl právo," vysvětlil soudce. Podle něj si Tuhý přisvojil cizí věc a dopustil se tím zpronevěry.

Tuhý vlastnil 54 procent akcií oděvní firmy, jejichž cena se podle jeho hrubého odhadu před více než šesti lety odhadovala zhruba na miliardu korun. "Pokud bych potřeboval peníze, tak bych prodal akcie," uvedl při zahájení procesu Tuhý. Hájí se tím, že hospodaření firmy bylo v pořádku, a na prémie měl tedy nárok. Žaloba ale uvádí, že firma se potýkala se značnými problémy.

Z postu ředitele odešel Tuhý v polovině roku 2008. Podle něj se pak do vedení společnosti dostali nezkušení lidé, kteří ji za dva roky přivedli do konkurzu. Kvůli zadluženosti byl na její majetek vyhlášen v květnu 2010 konkurz. Pohledávky vůči firmě nárokuje 555 věřitelů. Požádali o proplacení dvou miliard Kč.

V dobách, kdy podnik provozoval pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 000 lidí. Okolnosti krachu OP Prostějov prověřují policisté z olomoucké krajské hospodářské kriminálky. Loni v červnu obvinili pět bývalých členů vedení zkrachovalého podniku z předlužení firmy. Hrozí jim tři roky vězení.

Hlavní areál OP v Prostějově koupila firma Astria Group, jejíž majitelé se rozhodli budovy oděvního podniku zbourat. Šest výrobních hal OP poslala v létě k zemi tuna dynamitu. Prostějov tak přišel o dosud neodmyslitelnou dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Na části pozemků v areálu bude postavena výstavní hala a zbývající parcely chce Astria Group nabídnout investorům.

Související