Spotřebitelské ceny podle analytiků v lednu meziročně klesly v průměru o 0,3 procenta. Ekonomika se tak zřejmě dostala poprvé od října 2009 do deflace. Za poklesem stojí především nižší cena ropy, a tedy i levnější pohonné hmoty. Vliv také bude mít pokles regulovaných cen, především elektřiny, a zrušení poplatků ve zdravotnictví. Údaje zveřejní Český statistický úřad v pondělí 9. února. Podle ekonomů budou údaje o inflaci zřejmě nejdůležitějším číslem měsíce.

V prosinci meziročně spotřebitelské ceny stouply jen o 0,1 procenta, což po zveřejnění údajů vyvolalo oslabení koruny. Investoři se totiž začali obávat dalšího oslabení ze strany České národní banky. Centrální bankéři ovšem následně uvedli, že zatím důvod pro posun kurzového závazku, který je na 27 Kč/EUR, nemají. Ekonomové proto také po datech za leden neočekávají žádnou výraznou reakci ze strany ČNB.

Ceny navíc nejsou na rozdíl od minulosti podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Roklen Lukáše Kovandy stlačovány vinou nedostatečné poptávky související s ekonomickou krizí, ale zejména kvůli rapidnímu zlevnění cen ropy a dalších surovin a energií. "V lednu se navíc dočkáme změn regulovaných cen, které budou v souhrnu rovněž působit na stlačení cenové hladiny. V únoru by mělo dojít k dalšímu zrychlení propadu obecné cenové hladiny, poté se začne situace stabilizovat," uvedl.

Současný pokles cen přitom lze podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka hodnotit jednoznačně pozitivně, když nižší ceny za pohonné hmoty či elektřinu totiž domácnosti budou moci utratit za jiné položky spotřebního koše. "V kombinaci s růstem reálných mezd by tak pokles cen měl dále podpořit výdaje domácností. Co se týče ČNB, ta by na primární dopady poklesu cen surovin reagovat neměla," uvedl.

Lednový vývoj cen bude i podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa do velké míry ovlivněn změnou regulovaných cen, které by v lednu podle něj měly ubrat z inflace 0,33 procentního bodu. "Pozitivní meziroční růst cen pak vidíme až v posledním čtvrtletí letošního roku," uvedl. Setrvání ekonomiky v deflaci v prvním až třetím čtvrtletí odhaduje i Kovanda.