Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve středu nevyloučil, že vymění ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou.

"Nemůžeme vyloučit jenom smrt, takže já to nechci komentovat," řekl na dotaz, zda neplánuje její odvolání. Jasně se za svou ministryni, o jejíž politické budoucnosti se v posledních dnech hodně mluví, nepostavil. 

Babiš ve středu čelil několika dotazům na další politický osud Válkové a její možné odvolání. "Já to nechci komentovat," odpovídal přitom opakovaně.

Podobně se v minulých dnech vyjadřovali i další představitelé hnutí ANO, které Válkovou do vlády nominovalo. Žádný z nich se přitom jedné z nejčastěji kritizovaných členek kabinetu jasně nezastal.

Zastání naopak Válková ve středu našla u prezidenta Miloše Zemana. "Já sám se domnívám, že paní profesorka Válková je profesionálka, že se snaží poctivě řešit nakupené problémy v české justici," řekl Zeman při své návštěvě Ústeckého kraje.

"Samozřejmě, že o odvolání každého ministra rozhoduje v konečné instanci premiér, je-li skutečným premiérem. A samozřejmě, pokud je vláda koaliční, tak svoje slovo, viz příklad pana exministra dopravy Antonína Prachaře, má i předseda strany nebo hnutí, který tohoto ministra navrhl do vlády," poznamenal také prezident.

Válková je ve funkci od 29. ledna loňského roku. Od té doby čelila kritice jak za údajnou destabilizaci ministerstva svou personální politikou, tak i za neplnění legislativních úkolů. Zprávy o tom, že se blíží její odvolání, se v médiích objevily opakovaně. Spory s podřízenými a negativní publicitu jí v létě vytýkal i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Pokud by čtyřiašedesátiletá Válková ve funkci skutečně skončila, znamenalo by to třetí změnu v Sobotkově vládě, přičemž všechny se týkaly hnutí ANO.

Koncem září rezignovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, protože se stala členkou Evropské komise. Nahradila ji Karla Šlechtová, do té doby ředitelka jednoho z odborů na Úřadu vlády.

V listopadu podal demisi šéf resortu dopravy Prachař, který čelil kritice mimo jiné kvůli častým personálním výměnám v Ředitelství silnic a dálnic. Na jeho místo usedl někdejší ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

Související